[Excel] matura z informatyki 2010 PR

vinci2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 19 sty 2013, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Konin
Podziękował: 18 razy

[Excel] matura z informatyki 2010 PR

Post autor: vinci2 »

Witam!
Mam mały problem z podpunktem c) z zadania 5, które pojawiło się na maturze z informatyki w 2010 roku (poziom rozszerzony). Szukałem rozwiązania w Internecie, ale go nie znalazłem (znalezłem algorytm w C++ który to zrobi, ale ja chcę rozwiązać to zadanie przy pomocy Excela)

Oto treść całego zadania.
----------------------------------------------------------------------------------------
Zadanie 5. Numer PESEL (10 pkt)
Numer PESEL to 11-cyfrowy kod, jednoznacznie identyfikujący określoną osobę fizyczną.
Dla wszystkich urodzonych przed 1.1.2000 r. skonstruowany został w następujący sposób:
• cyfry od \(\displaystyle{ 1}\) do \(\displaystyle{ 6}\) to data urodzenia (w kolejności: rok, miesiąc, dzień),
• cyfry od \(\displaystyle{ 7}\) do \(\displaystyle{ 9}\) to liczba porządkowa,
• cyfra \(\displaystyle{ 10-ta}\) to płeć (cyfra parzysta dla kobiet, nieparzysta dla mężczyzn),
• cyfra \(\displaystyle{ 11-ta}\) to cyfra kontrolna.
Przykład:
Numer PESEL \(\displaystyle{ 75121968629}\) oznacza kobietę (bo przedostatnia cyfra w numerze jest
parzysta), urodzoną 19 grudnia 1975 roku, której nadano liczbę porządkową 686.
Cyfra kontrolna jest obliczana wg następującego algorytmu:
1. Każdą cyfrę numeru PESEL (oprócz ostatniej, która jest cyfrą kontrolną) mnożymy przez
odpowiadającą jej wagę. Tablica wag ma postać: \(\displaystyle{ 1, 3, 7, 9, 1, 3, 7, 9, 1, 3}\).
W podanym powyżej numerze PESEL cyfrą kontrolną jest 9.
PESEL: \(\displaystyle{ 7 5 1 2 1 9 6 8 6 2 9}\) (ostatnią cyfrę pomijamy, bo to cyfra kontrolna)
WAGI: \(\displaystyle{ 1 3 7 9 1 3 7 9 1 3}\)

WYNIKI: \(\displaystyle{ 7 \cdot 1=7; 5 \cdot 3=15; 1 \cdot 7=7; 2 \cdot 9=18 ;1 \cdot 1=1; 9 \cdot 3=27; 6 \cdot 7=42; 8 \cdot 9=72; 6 \cdot 1=6; 2 \cdot 3=6}\)
2. Wyniki sumujemy: \(\displaystyle{ 7 + 15 + 7 + 18 + 1 + 27 + 42 + 72 + 6 + 6 = 201}\)
3. Wyznaczamy resztę z dzielenia sumy przez \(\displaystyle{ 10}\):
\(\displaystyle{ 201:10 = 20}\) \(\displaystyle{ reszta = 1}\)
4. Jeżeli \(\displaystyle{ reszta = 0}\), to cyfra kontrolna wynosi \(\displaystyle{ 0}\).
Jeżeli \(\displaystyle{ reszta \neq 0}\), to cyfra kontrolna będzie uzupełnieniem reszty do \(\displaystyle{ 10}\), czyli w podanym
przykładzie jest to cyfra \(\displaystyle{ 9}\).
Plik pesel.txt zawiera numery PESEL \(\displaystyle{ 150}\) osób zatrudnionych w biurze obliczeniowym
„Statystyk”. Korzystając z informacji zawartych w pliku pesel.txt oraz dostępnych
narzędzi informatycznych, wykonaj poniższe polecenia. Odpowiedzi do poszczególnych
podpunktów umieść w pliku odp_5.txt, poprzedzając je literą oznaczającą ten podpunkt.
Uwaga: Możesz przyjąć, że nawet gdy cyfra kontrolna numeru PESEL jest niepoprawna,
to dane osobowe w nim zapisane, są prawidłowe.
a) Ile osób urodziło się w grudniu?
b) Podaj, ile kobiet pracuje w biurze obliczeniowym.
c) Podaj rok, w którym urodziło się najwięcej osób pracujących w biurze.
d) Wyszukaj nieprawidłowe numery PESEL, w których nie zgadza się cyfra kontrolna.
Posortuj te numery PESEL rosnąco.
e) Sporządź zestawienie liczby osób urodzonych w kolejnych dziesięcioleciach, tzn. w latach
pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięć-
dziesiątych. Utwórz wykres ilustrujący procentowy rozkład liczby osób w poszczególnych
przedziałach.
Uwaga: Do urodzonych w latach pięćdziesiątych należy zaliczyć osoby urodzone od roku
1950 do roku 1959 włącznie.
Do oceny oddajesz plik(i) o nazwie(ach) ....................................................................................,
tu wpisz nazwę(y) pliku(ów)
zawierający(e) komputerową(e) realizację(e) Twoich obliczeń oraz plik tekstowy
odp_5.txt zawierający wyniki.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Link do paczki z plikiem pesel.txt:
Link do mojego rozwiązania:
Link do całego arkusza z zadaniem: [url]http://www.oke.poznan.pl/files/cms/128/informatyka_prii.pdf[/url]

Próbowałem użyć funkcji WYST.NAJCZĘŚCIEJ, ale ona zwraca błąd. Nie mam pojęcia dlaczego. Wpisana przeze mnie formuła znajduje się dokładnie w komórce H152.
Adwin_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 18 maja 2013, o 11:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 3 razy

[Excel] matura z informatyki 2010 PR

Post autor: Adwin_ »

Masz format tekstowy roku, zmien go na format liczbowy i będzie działać (sprawdziłem). Np. możesz zrobić +0.
vinci2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 19 sty 2013, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Konin
Podziękował: 18 razy

[Excel] matura z informatyki 2010 PR

Post autor: vinci2 »

Dziękuję za odpowiedź. Nie pomyślałem o tym, że to wina formatu komórek. Myślałem raczej, że to ja źle wykorzystałem tą funkcję. Generalnie wyszedłem z założenia, że Excel sam konwertuje tekst na liczby jeśli tylko się da.
ODPOWIEDZ