[Algorytmy] Wyznaczanie tras

kielarzu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: asd

[Algorytmy] Wyznaczanie tras

Post autor: kielarzu »

Mam na projekt zaimplementować algorytm, który rozwiązuje niżej opisany problem. Oczywiście nie oczekuję żadnego kodu, tylko koncepcję, czy jakiekolwiek sugestie, jak to zrobić. Siedzę i myślę, ale nic mądrego mi nie przychodzi do głowy. Mniej więcej wiem, jak rozwiązać problem "brutalnie", tzn. generować kolejne możliwości ustawienia planszy np. stawiam żółtą linię i sprawdzam, czy problem został rozwiązany. Jeśli nie, stawiam różową linię i znowu sprawdzam itd. wszystkie kombinacje (liczyłoby się to pewnie latami). Problem wygląda następująco:

Kod: Zaznacz cały

W pewniej bardzo skomplikowanej i niewiarygodnie wręcz tajnej operacji szpiegowskiej bierze udział k agentów. Operacja odbywa się w pewnym mieście X, które zostało przedstawione jako prostokąt zbudowany z x na y kwadratów (y wierszy po x kwadratów) gdzie w środku każdego kwadratu znajduje się skrzyżowanie ulic biegnących w kierunkach północ-południe i wschód-zachód. Naszych k agentów znajduje się na k różnych skrzyżowaniach i ma k różnych skrzyżowań, do których chce się dostać. Aby jednak zminimalizować ryzyko wpadki, każdy agent powinien przejść do swojego docelowego skrzyżowania tak, by na pewno nie spotkać żadnego innego agenta (oczywiście agenc mogą się jedynie poruszać ulicami). Ponieważ nie wiadomo z jakimi prędkościami agenci będą się przemieszczać, ich trasy nie mogą się przecinać w żadnym punkcie.

Zadanie polega na napisaniu programu rozwiązującego problem wyznaczania tras. Program powinien wczytać ze standardowego wejścia opis zadania (rozmiar planszy, ilość agentów oraz pozycje ich obecnych i docelowych skrzyżowań), znaleźć dopuszczalne rozwiązanie i wypisać je na standardowe wyjście.

Można założyć, że 1<x,y<200, 1<k<1000
Przykład:
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2013, o 08:45 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
lemoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 199
Rejestracja: 24 maja 2012, o 23:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 30 razy

[Algorytmy] Wyznaczanie tras

Post autor: lemoid »

Może standardowo Algorytm A*? Część terenu, którą agent \(\displaystyle{ k}\) przeszedł, byłaby oflagowana jako niedostępna i przy agencie \(\displaystyle{ k+1}\) algorytm już nie brałby terenu pod uwage.
kielarzu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 13 kwie 2010, o 18:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: asd

[Algorytmy] Wyznaczanie tras

Post autor: kielarzu »

Jasne, ale pytanie, jak wyznaczyć trasę?-- 9 kwi 2013, o 00:35 --Podbijam, nikt nie ma jakiegoś pomysłu?
ODPOWIEDZ