[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Post autor: Ser Cubus »

witam,
jaką wersję linuksa polecacie do nauki? Nie miałem nigdy za dużo styczności z tym systemem, a wypadałoby się nauczyć jego obsługi. Nie chcę ubuntu, ani innych ładnie opakowanych dystrybucji tylko czegoś na czym będę się uczył obsługi terminala i zasad działa unixów.

Nie wiem czy to istotne, ale potrafię programować w c++, także jakieś podstawy mam.

I jeszcze jedno, jak dużą partycje przeznaczyć na ten system, czy będzie problem z zaszyfrowaniem go (chcę zaszyfrować wszytkie partycje, oprócz recovery true cryptem, czy linuks będzie się buntował?) oraz czy istotna jest kolejność instalacji systemów? Zamierzam zainstalować windowsa i linuksa na oddzielnych partycjach.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, o 19:13 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Stosuj tagi.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Post autor: Althorion »

jaką wersję linuksa polecacie do nauki? Nie miałem nigdy za dużo styczności z tym systemem, a wypadałoby się nauczyć jego obsługi. Nie chcę ubuntu, ani innych ładnie opakowanych dystrybucji tylko czegoś na czym będę się uczył obsługi terminala i zasad działa unixów.
Arch Linux, Slackware albo Gentoo. Przy czym Linux to nie jest czysty Unix, jeśli chcesz czegoś bardziej pod to, to zainteresuj się którymś z BSD.
Nie wiem czy to istotne, ale potrafię programować w c++, także jakieś podstawy mam.
Nie jest.
I jeszcze jedno, jak dużą partycje przeznaczyć na ten system
Nie powinieneś mieć problemów by zmieścić się w dziesięciu GB, ale w sumie nie ma się co ograniczać. Wyjątkiem będzie Gentoo, tam daj więcej, powiedzmy ze trzydzieści GB.
czy będzie problem z zaszyfrowaniem go
Nie, nie będzie. Bardziej przyjazne użytkownikom dystrybucje mają do tego już wbudowane narzędzia, Ty to będziesz musiał osiągnąć ręcznie, ale nie jest to zbyt trudne.
czy istotna jest kolejność instalacji systemów?
Windows przy instalacji nadpisze bootmanagera, więc łatwiej będzie jego zainstalować na początku. Nie jest to konieczne.
Zamierzam zainstalować windowsa i linuksa na oddzielnych partycjach.
Na tej samej i tak nie zainstalujesz .
Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Post autor: Ser Cubus »

co do tego ostatniego, to jesteś pewien ;> widziałem kiedyś windowsa odpalonego na linuksie jako 'program' i nie mam tutaj na myśli wine :D
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Post autor: Althorion »

Wirtualizacja to nie instalacja sensu stricte, chociażby nie daje dostępu do sprzętu.
Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Post autor: Ser Cubus »

chyba wybiorę arch linux'a, rozumiem, że to taki debian z mniejszą ilośćią udogodnień? No i czy jako początkujący sobie z tym poradzę?

btw. jaki kompilator do c++ na linuksa poleczasz? obecnie używam VS2012, zależy mi na funkcji debugowania
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Linux] Nauka linuksa, od czego zacząć

Post autor: Althorion »

1. „linuksa”, ew. „linuxa”, ale na pewno nie „linux'a” :P.
2. Nie, Arch nie ma z Debianem wiele wspólnego.
3. Nie wiem, czy sobie poradzisz. Na pewno jednak Arch ma opisującą wszystko co potrzebujesz (i sporo więcej) w sposób prosty i dokładny.
4. to nie [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Zintegrowane_%C5%9Brodowisko_programistyczne]IDE[/url]. To nie jest także [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Debugger]debugger[/url].
5. Jeśli szukasz kompilatora, to GCC (dokładniej g++ wchodzący w jego skład) jest świetne i właściwie nie ma poważnej konkurencji (no, LLVM powiedzmy). Jeśli IDE, to albo proste i wygodne Geany, albo kombajn-do-wszystkiego Eclipse. Debugger to GDB. Sam z siebie jest tekstowy i równie potężny co trudny w obsłudze, ale każde IDE sobie z nim radzi.
ODPOWIEDZ