Enigma

Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Enigma

Post autor: Zielony »

Czy znalazł by się Ktoś tak dobry i wyjaśnił mi działanie Enigmy(tej z trzema rotorami). Topic ten można przenieść, ale napisałem tutaj ponieważ mam zrobić programik który koduje/odkodowywuje dokładnie tak jak to robiła Enigma...

mniej więcej wiem o co chodzi, ale prosiłbym o opisanie jak się koduje kilka literek jedna po drugiej.... którędy co przechodzi i dlaczego w ten sposób...

Dzięki!

[ Dodano: Pon Sty 03, 2005 10:57 pm ]
a tak nie do końca BTW: będę to pisał w C
Linka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 26 lis 2004, o 11:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

Enigma

Post autor: Linka »

Modeli Enigmy bylo kilka, opisze ci M-209 bo najlepiej wiem jak dzialala, model z trzema rotorami pewnie mial podobna zasade dzialania. W M-209 znajdowalo sie:
- 27 pretow, na kazdym po dwa zaczepy, ktore mozna bylo ustawic na dwoch z osmiu pozycji na precie - 6 z nich to pozycje czynne, ponumerowane od 1 do 6, a dwie to pozycje bierne. Poczatkowe ustawienie zaczepow musialo byc znane zarowno nadawcy, jak i odbiorcy.
- 6 prowadnic, ktore mogly byc ustawiane na pozycje bierna i czynna. Kazda prowadnica odpowiadala jednej z czynnych pozycji zaczepow na precie.
- 6 rotorow - mialy one na obwodzie po 26, 25, 21, 19 i 17 liter (litery te sa tylko dla wygody szyfrantow, nie wnosza nic do szyfru). Na rotorach najwazniejsze sa bolce - po jednym dla kazdej litery na kazdym rotorze. Mogly one byc ustawiane na pozycje bierne i czynne i sterowaly pozycja prowadnicy odpowiadajacej danemu rotorowi. Poczatkowe pozycje bolcow tez powinny byc znane obu stronom.
- tarczy drukujacej ze zwyklym alfabetem o 26 literach.
Jak to dzialalo?
Rotory obracaly sie o jedna pozycje co litere, i w zaleznosci czy aktywny w danej chwili (znajdujacy sie najblizej prowadnic) bolec byl w pozycji biernej czy czynnej, ustawialy odpowiadajace im prowadnice w pozycje bierna lub czynna. Jezeli np. dla danej litery ustawily na pozycje czynna prowadnice 5 i 6, to wszystkie prety ktore mialy chociaz jeden zaczep na ktorejs z tych pozycji, przesuwaly sie w lewo, tworzac zeby w kolku zebatym, a te ktore nie mialy zaczepow w tych pozycjach powracaly do pionu i nie wnosily nic do kodu. Alfabet na tarczy drukujacej przesuwal sie o tyle pozycji, ile pretow bylo chwilowo aktywych, litera byla drukowana, rotory obracaly sie itd. itd.
Oczywiscie poprawne odszyfrowanie kryptogramu zalezalo tez od znajomosci pierwotnych pozycji rotorow, to nie bylo z gory ustalane, ale przekazywane w samych kryptogramach - szyfrant wstawial w ustalone wczesniej miejsce w kryptogramie 6 liter, mowiacych o poczatkowych pozycjach rotorow.
I to by bylo na tyle... W Enigmie o 3 rotorach prawdopodobnie wszystkiego bylo po 3 - 3 prowadnice i 3 czynne pozycje na pretach, ale nie jestem tego na 100% pewna.
Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Enigma

Post autor: Zielony »

bardzo Ci dziękuję za odpowiedź!

Bardzo pomocna!

Ale proszę o jeszcze
Awatar użytkownika
Tomasz B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 312
Rejestracja: 1 lis 2004, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik

Enigma

Post autor: Tomasz B »

No więc ...

"ENIGMA
Życie i śmierć Alana Turinga"
Andrew Hodges

"Enigma" Andrew Hodgesa, matematyka z Uniwersytetu w Oksfordzie, to jedna z najgłośniejszych w świecie zachodnim biografii końca XX wieku. Świetna pod względem literackim, ukazuje życie i odkrycia Alana Turinga, genialnego angielskiego matematyka, prekursora badań nad sztuczną inteligencją, współtwórcy komputera i... człowieka, dzięki któremu alianci złamali ostatecznie w czasie II wojny światowej szyfr niemieckiej Enigmy. Autor opisuje ów wojenny wątek bardzo obszernie, naświetlając starannie rolę Polaków przy rozpracowaniu Enigmy; polskie wydanie (w doskonałym przekładzie Witolda Bartola) zostało wzbogacone o przedmowę, napisaną specjalnie dla czytelnika z nad Wisły."

Na

Kod: Zaznacz cały

http://www.wiw.pl/biblioteka/enigma_hodges/01.asp
jest dostępny dział "SZTAFETA"

Godne uwagi :]
Linka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 26 lis 2004, o 11:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

Enigma

Post autor: Linka »

Wiec jednak Enigma o trzech rotorach dzialala zupelnie inaczej...
Przeszukalam "Lamaczy Kodow" Kahna, nie udalo mi sie tam znalezc wiele wiecej niz juz napisalam - pare historycznych ciekawostek, ktore ci sie chyba nie przydadza. Sama kodowalam kiedys Enigme - w Pascalu - i nie jest to bardzo skomplikowane, a daje mase dobrej zabawy
Hetacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Komorow k/Warszawy

Enigma

Post autor: Hetacz »

Jest taka fajna książka Tajemne Przekazy czy jakoś tak. Autor to chyba Rudolf Kipcośtam a wydawnicto chyba pruszyński. Świetna ksiązka o metodach szyfrowania od cezara do rsa
ODPOWIEDZ