[Systemy liczbowe] Zakres liczb stałoprzecinkowych.

Magnum23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 gru 2012, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 4 razy

[Systemy liczbowe] Zakres liczb stałoprzecinkowych.

Post autor: Magnum23 »

Witam jak wyprowadzić wzór na największą wartość liczby stałoprzecinkowej zapisanej w dowolnym systemie pozycyjnym o podstawie np.\(\displaystyle{ p}\) ktora posiada \(\displaystyle{ m}\) cyfr całkowitych i \(\displaystyle{ n}\) cyfr ułamkowych.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2012, o 17:10 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

[Systemy liczbowe] Zakres liczb stałoprzecinkowych.

Post autor: kadiii »

A kojarzysz jakiekolwiek wzory na liczby zmiennoprzecinkowe? W czym dokładnie jest problem - pierwszy lepszy wynik z Google odpowie na Twoje pytanie.
Magnum23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 gru 2012, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 4 razy

[Systemy liczbowe] Zakres liczb stałoprzecinkowych.

Post autor: Magnum23 »

Zmiennoprzecinkowe? To chyba nie to samo co stałoprzecinkowe no ale tak wiem jak wygląda zapis liczby zmiennoprzecinkowej. Problem jest taki ze nie wiem kiedy liczba stałoprzecinkowa w dowolnym systemie pozycyjnym bedzie miała najwiekszą wartosc dla binarnego wiem np ze czesc ułamkowa bedzie najwieksza gdy będa same jedynki.W google tez szukałem ale znalazłem jedynie dla binarnych liczb stałoprzecinkowych.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

[Systemy liczbowe] Zakres liczb stałoprzecinkowych.

Post autor: kadiii »

Z rozpędu napisałem zmiennoprzecinkowa - ale różnicy nie ma praktycznie żadnej.
Skoro znasz/widziałeś wzór dla liczba w systemie o podstawie 2 to możesz to ekstrapolować dla liczba o podstawie 3,4,5,...,p. Jaka jest maksymalna cyfra w zapisie liczby w systemie p? Czy do zapisu liczby jak największej używamy cyfr jak najmniejszych, jak największych czy może jakieś inne? Dla podpowiedzi dodam, że największą znaną mi liczbą 4-cyfrową w systemie dziesiętnym jest 9999.
Magnum23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 26 gru 2012, o 12:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 4 razy

[Systemy liczbowe] Zakres liczb stałoprzecinkowych.

Post autor: Magnum23 »

No niby tak prawie różnicy nie ma ok juz poradziłem sobie wskazówka była cenna i wystarczająca by zauwazyc oczywistość którą widać nawet w tym wzorze: \(\displaystyle{ C_{n-1}p^{n-1}+C_{n-2}p^{n-2}+..itd}\) analogicznie postąpiłem z częścią ułamkową i zgadza mi się Dzięki wielkie za poświęcony czas.
ODPOWIEDZ