[Algorytmy] Wieża Hanoi 6 słupków

Banan1311
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 11 kwie 2008, o 19:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz

[Algorytmy] Wieża Hanoi 6 słupków

Post autor: Banan1311 »

Witam otóż mam za zadanie napisać algorytm będący modyfikacją wieży Hanoi(mam 6 słupków). Na 2 słupkach mam odpowiednio \(\displaystyle{ k}\) i \(\displaystyle{ n}\) krążków(żaden większy nie jest na mniejszym), mam jeden słupek pomocniczy i 3 specjalne - na jednym mogą być same krążki o rozmiarze dającym resztę \(\displaystyle{ 1}\) przy dzieleniu przez \(\displaystyle{ 3}\), na drugim resztę \(\displaystyle{ 2}\), na trzecim podzielne przez \(\displaystyle{ 3}\). Należy przenieść wszystkie krążki ze słupka 1 i 2 na 3 specjalne zachowując zasadę wieży hanoi(żaden większy na mniejszym), mam do dyspozycji \(\displaystyle{ k, n}\) oraz rozmiar krążka będącego na samej górze każdego słupka. Rozpisywałem to kilka dni, ale każdy pomysł kończył się fiaskiem. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2012, o 19:50 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Jacek_Karwatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 351
Rejestracja: 2 maja 2012, o 16:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 94 razy

[Algorytmy] Wieża Hanoi 6 słupków

Post autor: Jacek_Karwatka »

Wydaje mi się że 3 specjalne słupki należy traktować jak 1 zwykły. Zamiast na jednym zwykłym kolejne krążki w zależności od reszty z dzielenia prze 3 kładziemy na 1, 2 lub 3 specjalnym kołku. Mama my więc 4 kołki i dwie wieże do przeniesienia. To wariant wieży Hanoi który jest rozwiązany.
ODPOWIEDZ