[Metody numeryczne] Uwarunkowanie i wskaźniki uwarunkowania

Anal_Iza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 6 lip 2011, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzesko
Podziękował: 3 razy

[Metody numeryczne] Uwarunkowanie i wskaźniki uwarunkowania

Post autor: Anal_Iza »

Cześć!

Chciałbym Was dzisiaj kolejny raz poprosić o pomoc. Otóż w pewnym pięknym, aczkolwiek zawiłym dziale matematyki ściśle związanej z informatyką - Metodach Numerycznych - mam problem z paroma kwestiami, bo są one dosyć niedotłumaczone.

Jedno z moich pytań brzmi: Uważa się, że zadanie jest źle uwarunkowane gdy istnieje taki wskaźnik uwarunkowania , którego wartość większa od jakiejś małej liczby. Co to w ogóle jest za definicja?
Czy nie można by było powiedzieć, że błąd jest tak mały, że po prostu z lekkim sercem nie trzeba na niego zwracać uwagi? Jak można po jakimś zadaniu stwierdzić, że tak jest? Czy mogłby mi ktoś przedstawić na to prosto wytłumaczony przykład?

Drugie z moich pytań brzmi, jak wyliczyć wskaźnik uwarunkowania do typowego równania
\(\displaystyle{ \begin{cases} a_{1}x + b_{1}y = c_{1} \\ a_{2}x + b_{2}y = c_{2} \end{cases}}\)?

Z definicji widzę tylko prosty wektor wspołczynników, a nie jego macierz, i to baaaaaaaaardzo utrudnia sprawę - bo nie wiem jak się za to zabrać.

Trzecie pytanie brzmi - jak rozpoznać, że algorytm jest numerycznie stabilny, i jak to udowodnić?

Z góry dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony 15 lis 2012, o 20:16 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

[Metody numeryczne] Uwarunkowanie i wskaźniki uwarunkowania

Post autor: dexter90 »

... runkowania

Dodatkowo polecam inne lektury do metod numerycznych. Jest tam aż nadto.
ODPOWIEDZ