[Sprzęt - procesor] Nazewnictwo procesorów

MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

[Sprzęt - procesor] Nazewnictwo procesorów

Post autor: MakCis »

Dawno temu już się tym nie interesowałem bo nie miałem w ogóle takiej potrzeby, ale z tego co widzę, technika odjechała nieźle do przodu. Nie mogę dojść do tego, co to są za procesory oznaczone jako iCore1, iCore2, iCore3, iCore5. Czy mógłby ktoś je porównać np. do dwurdzeniowego procesora 2,2 GHz?
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Sprzęt - procesor] Nazewnictwo procesorów

Post autor: Althorion »

Co potrzebujesz? Różnicę dla zwykłego użytkownika w krótkich słowach? Znacznie szybsze, nawet te o najniższym taktowaniu. Różnice w poleceniach procesora, architekturze od strony programisty? Mogę Ci literaturę polecić, za dużo tego na jeden post na forum...
I do jakiego dwurdzeniowego procesora 2,2 GHz mamy je porównać? Trochę ich jednak było...

Jak zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu: nie ma raczej powodów, by kupować procesor Sandy Bridge, idź w Ivy Bridge. i3 to procesory do zastosowań domowych, bez potrzeby wysokiej wydajności, i5 to raczej grafika 3D (w tym gry komputerowe), wyższa wydajność, natomiast i7 jeśli potrzebujesz, to o tym wiesz. Rozszerzenia sprzętowe dla kryptografii i hiperwątkowość przydawać się mogą, ale nie muszą, a ta druga potrafi też i zmniejszyć wydajność.
Obecne procesory AMD, Buldozery, posiadają bardzo ciekawą, choć nienajwydajniejszą architekturę. Dużo zyskują, gdy możesz pod nie skompilować system (np. stawiasz Linuksa od zera), pod Windowsem jednak raczej nie polecam. Starszy model AMD, Phenomy, to dobre procesory w rozsądnej cenie. Nie dam jednak głowy, czy są jeszcze produkowane, problem możesz mieć też ze znalezieniem odpowiedniej płyty głównej.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

[Sprzęt - procesor] Nazewnictwo procesorów

Post autor: MakCis »

Różnicę dla zwykłego użytkownika w krótkich słowach?
Tak, zdecydowanie dla zwykłego użytkownika.
I do jakiego dwurdzeniowego procesora 2,2 GHz mamy je porównać?
Konkretnie chodzi o model Pentium Dual-Core CPU T4400 2,2 GHz. Mam nadzieję, że to wystarczy:).
Jak zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu: nie ma raczej powodów, by kupować procesor Sandy Bridge, idź w Ivy Bridge.
Niestety, zbyt wiele mi to nie mówi. Można wiedzieć czym się one róznią?

Reasumując, i3 są dobre dla domowych zastosowań, i5 dla graczy, a i7 - tak jak sam napisałeś .
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Sprzęt - procesor] Nazewnictwo procesorów

Post autor: Althorion »

Konkretnie chodzi o model Pentium Dual-Core CPU T4400 2,2 GHz.
Niebo a ziemia. Tak w skrócie . Nie mam porównawczych aż tak daleko w czasie niestety. Dwukrotna będzie mniej-więcej.
EDYCJA: testy syntetyczne ->
Intel Core i5 430M @ 2.27GHz -- 2399 punktów
Intel Pentium T4400 @ 2.20GHz -- 1366 punktów
Z taktowanych wyższym zegarem, mój Intel Core i5-3550 @ 3.30GHz dostał 7460 punktów.
Niestety, zbyt wiele mi to nie mówi. Można wiedzieć czym się one róznią?
Trochę poprawionym procesem technologicznym. Są z grubsza 5% wydajniejsze, trochę mniej się grzeją, biorą mniej prądu i mają odczuwalnie lepsze zintegrowane karty graficzne. Nowsza seria procesorów po prostu.
ODPOWIEDZ