Początki informatyki 2

Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Początki informatyki 2

Post autor: Althorion »

Jako sztywne ograniczenie - bardzo trudne, ale możliwe i można się o tym przekonać.
Jak najbardziej możliwe, ale niekoniecznie musi w każdej sytuacji wpływać dodatnio na jakość kodu — zirytowani programiści mogą celem obejścia tworzyć prawdziwe potwory. Gdybym był QA, to pilnowałbym tego, ale nie blokował kompilacji celem wymuszenia tego.

To wszystko to jest bardzo ładny zbiór bardzo sensownych zasad, których należy się próbować trzymać, szczególnie jeśli się nie wie lepiej, jak co robić. Nie jest to natomiast lista przykazań, do których trzeba mieć nabożny stosunek. Raz, że nie zawsze oddają specyfikę projektu, nad którym pracujemy, a dwa, że często niestety bywa, że dla klienta (a więc i dla szefostwa) znacznie ważniejsze jest, by otrzymać projekt szybko, niż żeby był bezbłędny czy łatwy w utrzymaniu (podejście right now zamiast right way). Świetnie by było, gdyby dało się to pogodzić, dlatego warto jest u siebie wyrabiać dobre nawyki, ale i tak skończy się tak, że nasz kod będzie musiał „współżyć” z kodem wyprodukowanym „lewą ręką na kolanie” przez człowieka, który uważa, że komentarzy w kodzie powinno się unikać za wszelką cenę (autentyk!), a jego kod jest czytelny i właściwie samodokumentujący się (co bywało prawdą, bo to w sumie dobry programista jest, ale kiedy zaczynał się spieszyć, to potem sam nie rozumiał, co napisał).
Taka promocja „bylejakości” to zresztą jeden z powodów, dla których nie wyobrażam sobie, żebym miał się kiedyś na poważnie związać z programowaniem, moje nerwy by tego na dłuższą metę nie wytrzymały.

BTW, jak Wy to robicie panowie, że zanim ja odpiszę, to Wy już macie parę postów dodanych ?
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Początki informatyki 2

Post autor: Afish »

Cóż, szkoda czasu na dalszą dyskusję, jeżeli uważasz, że funkcje dłuższe niż 20 linijek albo przyjmujące dwa argumenty są złe. Trzeba myśleć, a nie ślepo wyznawać zasady i czytać książki bez zrozumienia.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Początki informatyki 2

Post autor: dexter90 »

Afish pisze:Cóż, szkoda czasu na dalszą dyskusję, jeżeli uważasz, że funkcje dłuższe niż 20 linijek albo przyjmujące dwa argumenty są złe. Trzeba myśleć, a nie ślepo wyznawać zasady i czytać książki bez zrozumienia.
Ostatni raz odpisuję bo się nie mogę powstrzymać Pisanie funkcji według przykazań jest możliwe, trzeba tylko chcieć i każdą da się tak zrealizować, ale wielu programistą się nie chce, tak jak Tobie.

DWA ARGUMENTY to jeszcze ok, ale TRZY JUŻ SĄ ZŁE, nawet wyżej to napisałem, ale nie będę szukał. Mało tego są inne wytyczne co do funkcji o których pisać tu nie będę bo nie dotrze to do Ciebie.

Teraz to już naprawdę was Pozdrawiam

EDIT: No i dla mnie programista każdy ma jakąś wartość ale dla Ciebie nie, a zwłaszcza ten, który mówi coś co dla Ciebie jest niewygodne
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Początki informatyki 2

Post autor: Afish »

dexter90 pisze:Ostatni raz odpisuję bo się nie mogę powstrzymać :D Pisanie funkcji według przykazań jest możliwe, trzeba tylko chcieć i każdą da się tak zrealizować, ale wielu programistą się nie chce, tak jak Tobie.
Kolejny przytyk w moją stronę, smutne, że znowu nie odpowiadasz na argumenty, tylko stosujesz personalne zagrywki.
dexter90 pisze:DWA ARGUMENTY to jeszcze ok, ale TRZY JUŻ SĄ ZŁE, nawet wyżej to napisałem, ale nie będę szukał. Mało tego są inne wytyczne co do funkcji o których pisać tu nie będę bo nie dotrze to do Ciebie.
Przykro mi, że nie jestem w stanie wznieść się na Twój poziom. Zostaniesz moim autorytetem?
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Początki informatyki 2

Post autor: dexter90 »

Przykro mi, że nie jestem w stanie wznieść się na Twój poziom.
Jeżeli dobrze spojrzysz wstecz to również przeczytasz krytykę w moją stronę " z mojej klawiatury " - szukać nie będę.
Kolejny przytyk w moją stronę, smutne, że kolejny raz nie odpowiadasz na argumenty, tylko stosujesz personalne zagrywki.
Odpowiadam cały czas, ale już nie będę bo mam co innego do roboty niż czytanie cytatów o długości A4.

Pozdrawiam.
_fx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podlasie

Początki informatyki 2

Post autor: _fx »

Ja mysle ze dyskusja sie skonczyla:) Dexter przeczytal pare ksiazek, zapamietal pare zdan miedzy wierszami , a na konstruktywna krytyke odpowiada tekstami typu "EDIT: widzisz chłopie, nie bawię się tak, zadaje Ci pytanie, ty odpisujesz po 40 minutach i Bóg wie gdzie szukasz info." badz w dyskusji o gamedevie odpowiada "ze jest za stary na granie" (chociaz imo gamedev to cholernie trudne programowanie, ktore pokazuje potege matematyki:) . Sorry, nie bede siedzial 24h i odpowiadal na Twoje prowokacje. Btw. ciekawe tylko jabky Ci przyszlo programowanie w openglu / DirectX z funkcjami po 5 wierszy
ODPOWIEDZ