[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Diabolo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2012, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: Diabolo89 »

witam mam problem z obliczeniem lub znalezieniem miejsca w ktorym liczby sie zaczna powtarzac
otoz chodzi o gre w ktorej losuje sie liczby od \(\displaystyle{ 0-5}\) (czyli \(\displaystyle{ 0,1,2,3,4,5}\)) zaczalem spisywac wystepujace liczby na kartke ale puki co nieznalazlem miejsca po ktorym zaczna sie powtarzac... jest to gra internetowa typu ogame czyli to po jakim czasie liczby sie powtorza jest zalezna od jakis bitow czy bajtow dokladnie nie wiem jak to nazwac bo gdzies to wyczytalem dzisiaj... Czy znajdzie sie ktos kto pomoze mi taki punkt znalesc lub w jakikolwiek inny sposob pomoc?
w internecie znalazlem cos takiego ... generatory lecz nie wiem kompletnie jak sie za to zabrac i czy to wogole o to chodzi:(


PS. przepraszam za zla nazwe tematu ale nie wiem w jakis sposob precyzyjnie nazwac to zadanie.
Moj numer gg4673554 wytlumacze dokladniej o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2012, o 21:14 przez Diabolo89, łącznie zmieniany 2 razy.
witekkq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 16 lis 2007, o 09:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gniezno
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 27 razy

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: witekkq »

poszukaj algorytmów wyszukiwania wzorca...

jednak żeby dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, musiałbym je zrozumieć a mam z tym problem
Diabolo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2012, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: Diabolo89 »

wyczytalem w internecie ze losowanie tych 6 liczb czyli 0,1,2,3,4,5 wkoncu sie powtorzy po jakims czasie i bedzie mozliwe trafienie liczby za kazdym razem gdyz jest to ograniczone wielkoscia bazy danych
chcialbym wiedziec jak to obliczyc a najlepiej zeby ktos to za mnie obliczyl bo z maty mialem 2...
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: Afish »

Powtarzanie się wzorca rzeczywiście zachodzi, jednakże obecnie robi się wszystko, aby jak najbardziej to opóźnić albo całkowicie wyeliminować. Niektóre generatory pseudolosowe kongruencyjne wykonują proste operacje matematyczne, a ponieważ działają na zbiorach dyskretnych i ograniczonych, po pewnym czasie dają te same wyniki, jednak bez znajomości budowy tego generatora pozostaje Ci jedynie spisywanie kolejnych wyników i ręczne szukanie okresu. Skąd masz w ogóle pewność, że w tej grze liczby po pewnym czasie się powtarzają?
Diabolo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2012, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: Diabolo89 »

pewnego razu gracz wyrownal surowce wygrane z przegranymi a roznica miedzy nimi byla spora trafil on okolo 10 razy z rzedu co jest raczej nie mozliwe biorac pod uwage szczecie po czym napisal ze spisywal liczby. Problem jest jeszcze w tym czy dany zbior liczb jest inny dla kazdego gracza czy jest tylko jeden dla wszystkich... chodzi o to ze jezeli ja klikne losowanie i chwile po mnie zrobi to 10 osob i potem znowu ja to ogolny stan petli przeskoczy o 12 czy o 2?
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: Afish »

Bez znajomości budowy tego systemu nic nie jesteś w stanie powiedzieć - może o 2, może o 12, może każdy ma inny generator liczb, może generator jest za każdym razem inicjowany ziarnem specyficznym dla użytkownika, może to terroryzowane tchórzofretki losują liczby.
Awatar użytkownika
paladin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 148
Rejestracja: 24 sty 2005, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 19 razy

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: paladin »

Poza tym to żaden problem zrobić generator powtarzający się co \(\displaystyle{ 2^{64}}\), albo wręcz jeszcze więcej. Wtedy gracze mogą latami losować surowce, a do powtórzenia nie dojdzie za niczyjego życia.
Jakiekolwiek znalezione powtórzenia muszą być wynikiem błędu, albo źle zaprojektowanego oprogramowania, ewentualnie dzikiego szczęścia. Pewnie dałoby się taki błąd wykorzystać, ale trzeba by albo znać oprogramowanie, albo analizować duuużo danych statystycznych.
Diabolo89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2012, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

[Algorytmy] Po ilu iteracjach liczby się powtórzą

Post autor: Diabolo89 »

wypowie sie ktos jeszcze ?
ODPOWIEDZ