[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

kojttt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 6 cze 2009, o 20:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

Post autor: kojttt »

Dostałem zadanie z informy : "Zaprojektuj bazę danych zakładu energetycznego". Prosiłbym o pomoc w zaprojektowaniu takowej bazy. Nie za pomocą np accesa tylko po prostu schematycznie. (Na lekcjach robiliśmy to w postaci takich połączonych "bloczków" ). Co ma być w takiej bazie, otóż:
- inf o klientach ( 10 klientów, imiona, adresy itp )
- licznik powiązany z klientem
- zużyty prąd
- jakieś taryfy
- ile średnio prądu zużywają klienci

Może dla niektórych to banał, dla mnie niekoniecznie. Pomoże ktoś?
Ostatnio zmieniony 1 kwie 2012, o 18:22 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

Post autor: Afish »

No to wypisz te dane, potem sprowadź bazę do trzeciej formy normalnej, pokaż schemat i pomyślimy, co dalej.
kojttt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 6 cze 2009, o 20:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

Post autor: kojttt »

No stworzyłem coś takiego , jak mówiłem to ma być tylko schematycznie. Do ostatecznego przejścia do wbijania to w acces muszę wiedzieć, że jest dobrze ( nauczyciel ma zatwierdzić to, poprawić ewentualne błędy )
<--- Pod tym adresem jest schemat.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

Post autor: Afish »

Nie rób tego w paincie, weź jakiś program do tworzenia schematów, żeby to było bardziej czytelne. Ważne są nie tylko połączenia, ale również ich szczegóły (jeden do wielu, jeden do jeden, wiele do wielu).
Co do schematu:
Ilość zużytego prądu przeniósłbym do tabelki Licznik, a jeszcze lepszym pomysłem wydaje się zrobić dodatkową tabelkę z informacją o ilości zużytego prądu w każdym miesiącu.
Schemat przeliczeniowy brzmi zbyt ogólnie - co to właściwie jest? Pamiętaj, że dane mają być atomowe, a to wydaje się nie spełniać tego warunku.
Gatunek taryfy też brzmi mało precyzyjnie.
kojttt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 6 cze 2009, o 20:20
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

Post autor: kojttt »


Przepraszam, że jeszcze jest to w paincie ale jest późno i nie miałem czasu na robienie takich ładnych schematów. Takie coś jest już w porządku? Z tym schematem przeliczen chodzi mi o to, że byłby to taki przelicznik, który by cene do zapłaty podawał? Coś w tym stylu. Jutro skonsultuję to jeszcze z moim nauczycielem i się okaże co i jak.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

[Bazy danych] Zaproponuj schemat bazy danych

Post autor: Afish »

Tabelka "Specyfikacja urządzeń" nie podoba mi się, nie wiem dokładnie, co chcesz tam zawrzeć. Jeżeli to mają być dane techniczne licznika, to połącz je z licznikiem, a nie z klientem. Zauważ, że klient może mieć wiele liczników (a przynajmniej ja nie widzę przeszkód).
ODPOWIEDZ