OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Tomasz.S

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: Tomasz.S »

Pascal Delphi czy C++.
Słyszałem że jesli sie nie zna żadnego to od Pascala ale to przeżytek, a zreszta nie skompiluje ani nie uruchomie programu na AMD 1.7 XP.
Sa jakies ,,łatki' na to ale nie wiem czy na każdy komputer
Delphi jest podobne do Pascala ale to całkiem inna struktura niż C++.

I jeszcze jedno.Jakie są najlepsze książki do wyżej wymienionych języków.
Do C++ to Symfonia C++(tak słyszałem) to najlepsza książka, ale czy dla początkującychbędzie dobra?
A Delphi i Pascal- jakie książki sa najlepsze

Dziękuje za radę.
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: arigo »

Tomasz.S pisze:Pascal Delphi czy C++.
zalezy jakie programy masz zamiar pisac
Tomasz.S pisze:Pascala (...) zreszta nie skompiluje ani nie uruchomie programu na AMD 1.7 XP
Sa jakies ,,łatki' na to ale nie wiem czy na każdy komputer
latki na kompilator sa ogolnie dostepne i dzialaja wszedzie eliminujac uciazliwy blad rutime error 200 o ile mnie pamiec nie myli :P
Tomasz.S pisze:Delphi jest podobne do Pascala
delphi to pascal obiektowy pod GUI

a co do odpowiedzi na pytanie to ja bym polecal C ale nie wiem czy to nie bedzie za duze wyzwanie :) wszystko zalezy od Ciebie
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: Zlodiej »

Hmm ... Najlepiej jeśli ktoś wogole nie wie na czym to polega a jestes dosc slabą osobą moznaby zacząc od Eli ... a potem Pascal ... jak się pozna zasady działania tego wszystkiego na tych prostych programikach to mozna przejsc dalej ... no chyba ze jestes bardzo pojetną osobą to mozna odrazu na głębokie wody ale najlepiej wtedy byłoby zasiegac pomocy znajomcych co mają ten jezyk opanowany ...

Tak wiec najlepiej zdaje mi sie od Pascala zacząc ... dla orientacji ...
Yrch
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 28 gru 2004, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: AGH/WEAIiE
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: Yrch »

Ech proponuje C potem C++ i potem troche Assembler... Progsy pisane w C++ ze wstawkami z assa sa zabojcze:) Choc ogolnie polecalbym olac C jesli jestes pojetnym uczniem... Co do ksiazki to polecam no powiedzmy "Symfonie" CHOC jest imho lepsza ksiazka a dokladniej "Klasyka informatyki: Jezyk C++" napisana przez samego autora owego jezyk pana Bjoerna Stroustropa (sry jesli zle napisalem nazwisko:P). Zastanowa sie jednak tez co dokladnie chcesz pisac i na jaka platforme... No bo wiecie jest jeszcze C# no ale tu raczej Windows sie klania:P A C++ dzieki bibliotekom GTK jest multiplatforowy... Nic sam mam zamiar zaczac sie uczyc programowac i wlasnie wybralem C++ i wydrukowalem sobie czesc "Klasyki informatyki: jezyk C++" (coz nie bede wydawal na razie 150zl...) i na pierwszy rzut oka jest ksiazka swietna. O i powiem ci czego sie NIE ucz... Visual Basicu:P Chyba nie musze tlumaczyc dlaczego:P A wlasnie tak na koniec co do Pascala, zacny jezyk ale stary... C++ ma wiecej mozliwosci...
Hetacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Komorow k/Warszawy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: Hetacz »

arigo pisze:a co do odpowiedzi na pytanie to ja bym polecal C ale nie wiem czy to nie bedzie za duze wyzwanie wszystko zalezy od Ciebie
Arigo nie mogę się z tobą zgodzić. Uważam że jezeli kolo ma zamiar poznawać programoowanie to dlaczego akurat od języka nieobiektowego. Nauka programowania nieobiektowego wykształca pewne nawyki, które będą kłopotliwe kiedy przerzucimy sie na język obiektowy np. C++.

[ Dodano: Wto Gru 28, 2004 8:35 pm ]
Yrch pisze: O i powiem ci czego sie NIE ucz... Visual Basicu:P Chyba nie musze tlumaczyc dlaczego:P
O tu się zgadzam. Kiedyś uczyłem się VB i jest to syphex totalny Przede wszystkim programowanie obiektowe w VB to totalna porażka. Pozatym To co w VB robiłem w kilkanaście godzin teraz, w C++, robię w kilka. (Z całym szacunkiem dla usera rafcio )
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: arigo »

Hetacz pisze: Arigo nie mogę się z tobą zgodzić. Uważam że jezeli kolo ma zamiar poznawać programoowanie to dlaczego akurat od języka nieobiektowego. Nauka programowania nieobiektowego wykształca pewne nawyki, które będą kłopotliwe kiedy przerzucimy sie na język obiektowy np. C++.
jak cos wyczytasz z ksiazki to nie znaczy ze to jest prawda...
a dlaczego ma zaczac od programowania strukturalnego ?? gdyz ono bylo pierwsze oraz C jest trudniejsze od C++ i duzo latwej przesiasc sie zgodnie z biegiem czasu niz "pod prad"
Gambit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz
Podziękował: 2 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: Gambit »

arigo pisze: C jest trudniejsze od C++
?
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: arigo »

Gambit pisze:
arigo pisze: C jest trudniejsze od C++
?
a moze zaprzeczysz ze ANSI C posiada bardziej restrykcyjna skladnie od C ??
Gambit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz
Podziękował: 2 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: Gambit »

arigo pisze:
Gambit pisze:
arigo pisze: C jest trudniejsze od C++
?
a moze zaprzeczysz ze ANSI C posiada bardziej restrykcyjna skladnie od C ??
Khe, khem... Czy ja tak napisałem?!? C napewno nie jest trudniejsze od C++. Żeby umieć C++ trzeba niejako znać C - tego chyba nie zaprzeczysz. C++ wprowadza wiele nowych rzeczy co znacznie komplikuje język.
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: arigo »

ehhh wezmy najprostszy z mozliwych przykladow abstrahujac od mozliwosci skomplikowanych zagniezdzen instrukcji ktore w ANSI C moga znacznie zmiejszac ilosc linii kodu ale wrocmy do przykladu

Kod: Zaznacz cały

root@packard:/333# cat a.c


int main(void)
{
int a;

scanf("%d", &a);
printf("%s %d %c","wprowadziles liczbe",a,'\n');

return 0;
}

root@packard:/333# gcc a.c -pedantic -o ac
root@packard:/333# cat a.cpp


int main(void)
{
int a;

cin >> a;
cout << "wprowadziles liczbe " << a << endl;

return 0;
}
root@packard:/333# g++ a.cpp -Wno-deprecated -o acpp
root@packard:/333# ./acpp
-32
wprowadziles liczbe -32
root@packard:/333# ./ac
-32
wprowadziles liczbe -32
root@packard:/333#
abstrahujac juz od najnowszych zmian w C++ ktore nic nie wniosa do problemu sam chyba stwierdzisz ze nawet taki banalny program duzo trudniej napisac w C niz C++. W C musisz orientowac sie co to sa adresy oraz znac rozne formaty wprowazdania/wyprowadzania danych natomiast C++ zalatwia sprawe w sposob "pascalowy" wszystko ladnie automagicznie.
KULT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2004, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: KULT »

Ja uważam, że na początek najlepiej zacząć naukę od Pascala. Ponieważ jest on stosunkowo prostym językiem o przejrzystej budowie
SoD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: L-ca

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: SoD »

Ja rozpaczalem od Pascala! Troche czasu to uplynelo i to dlatego ze nie moglem sobie poradzic z kompilatorem do C. No i na Pascalu nauczylem sie ogolnych zasad programowania! Pozniej Delphi ktore juz dosyc niezle opanowalem! Jest to to samo co Pascal tylko ze zintegrowane obiektowo(co kolwiek to znaczy:) ), a wiec tu nie ma wiekszego problemu z przejsciem! A teraz walkuje C++ , jednak uwazam ze przy uczeniu C++ samoistnie nauczy sie tez C choc tamten przyklad byl dobry jednak czy zmienia to cos wiekszego? Moim zdaniem nie!

No jeszcze jaki jezyk wybrac zalezy od platformy!

I jeszcze nie uwazam ze nie powinno sie zaczynac od objektowego gdyz tak np.: jak sie zacznie od Delphi to sila rzeczy pozna sie zwyklego Pascala przy okazji uczenia sie Object Pascal-a! Wiec moim zdaniem tu nie ma roznicy!
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: arigo »

SoD pisze:est to to samo co Pascal tylko ze zintegrowane obiektowo(co kolwiek to znaczy:) )
zorientowane ;-)
a znaczy to duzo ;]
SoD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: L-ca

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: SoD »

no wlasnie nie bylem pewien czy zorientowane czy zintegrowane, a nie chcialo mi sie sprawdzac.

A w nawiasie napisalem co kolwiek to znaczy dla tych ktozy nie wiedza bo ja wiem!
(Tak mawia moja nauczycielka matematyki kiedy podaje jakies trudniejsze wyrazanie wtedy do klasy "co kolwiek to znaczy" z ironia!)
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

OD CZEGO ZACZĄĆ PROGRAMOWANIE

Post autor: arigo »

SoD pisze:no wlasnie nie bylem pewien czy zorientowane czy zintegrowane, a nie chcialo mi sie sprawdzac.
A w nawiasie napisalem co kolwiek to znaczy dla tych ktozy nie wiedza bo ja wiem!
zlosne.....
po 1 nawet nie wiesz o jakie slowo chodzi a mowisz ze wiesz co ono znaczy...
po 2 nawet zakladajac ze wiesz co znaczy jezyk zorientowany obiektowo nie jest to jakis powod do dumy i chwalenia sie, gdyz jest to bardzo elementarne i podstawowe zagadnienie
ODPOWIEDZ