Programowanie - Jakie języki przed studiami

Patron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 3 paź 2010, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: War-Maz
Podziękował: 14 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Patron »

Witam serdecznie

Miałbym takie, krótkie pytanie. Chciałbym rozpocząć "przygodę" z programowanie i od października 2012 studiować informatykę. I teraz chciałbym już powoli się uczyć... W internecie znalazłem informacje, że jest sporo języków programowania m.in. C, Pascal, C++, C#, .NET, Java, PHP itd. . Czy ktoś potrafiłby, mniej więcej oczywiście, uporządkować to od czego zacząć i na które języki przechodzić dalej? Przeglądałem już trochę C++, ale podobnoż dobrze zacząć od C. Ale nie mam żadnego doświadczenia. Dlatego prosiłbym kogoś kto ma wiedzę, aby wskazać jak to ogarnąć?

Pozdrawiam
Freddy Eliot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 88 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Freddy Eliot »

Na mojej uczelni pierwszym językiem, przy pomocy którego programowaliśmy był C. Później bardzo szybko doszły C++, C# i Java. Warto znać też Pascala, gdyż wiele przykładów pokazanych jest właśnie na nim.
Jak to ogarnąć? Jeśli chcesz uczyć się sam, znajdź książkę do programowania z określonym językiem i ucz się. Ale to raczej nie wystarczy. Żeby to ogarnąć, trzeba ćwiczyć. Zainstaluj sobie na początek CodeBlocks, Dev lub jakieś inne cudo i zaczynaj. W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów na ten temat, np. kursy z nauką języków, przykłady programów, zaddania.
Programowanie wymaga sporo samozaparcia i cierpliwości, bo nie zawsze to, co stworzymy działa. Ale jeśli już się przyzwyczaisz z czasem błędów będzie coraz mniej, a i programy będą na coraz wyższym poziomie.
Pozostaje życzyć tylko powodzenia .
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: adambak »

a gdzie będziesz chciał studiować? u nas na UW zaczyna się od Pascala, na Politechnikach od C.. wydaje mi się, że jednak Pascal jest lepszy na początek, wyrabia dobre nawyki.. teraz jak bym miał zaczynać (jak szedłem na studia to już siedziałem od dawna po uszy w C++) to bym też zaczynał od Pascala.. jak się dobrze pozna ten język to myślę że nauka C potrwa tydzień (na studiach jakoś wzrasta tempo nauki ), a potem to już poleci..

warto też od razu robić jakieś zadanka dla treningu, na przykład na SPOJu..
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: wszamol »

Na UJ zaczynaliśmy od C/C++, jakby nie patrzeć w pascalu się wiele nie pisze, bardziej jest to język do nauki programowania, a c++ ciągle jest dość popularny. A jeśli się dobrze pozna C++ (z naciskiem na dobrze) to później inne języki powinny już łatwo przychodzić. I jeśli już będziesz chciał się uczyć cpp w praktyce, to lepiej nie instaluj deva jak wyżej koleżanka poleciła
Patron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 3 paź 2010, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: War-Maz
Podziękował: 14 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Patron »

adambak pisze:a gdzie będziesz chciał studiować?
Politechnika, prawdopodobnie Gdańsk.
Freddy Eliot pisze:Zainstaluj sobie na początek CodeBlocks, Dev lub jakieś inne cudo i zaczynaj.
Już wcześniej zainstalowałem i to, i to :) Bo wymagał tego kurs C++ który tak zacząłem troszkę.
wszamol pisze:I jeśli już będziesz chciał się uczyć cpp w praktyce, to lepiej nie instaluj deva jak wyżej koleżanka poleciła :D
Nie ma to jak, ułatwianie sytuacji :D To jak w końcu? Co złego w dev'ie?

Jeżeli chodzi o Pascal'a to mam go obecnie na lekcjach informatyki, ale nie wiem czy ma to jakie kolwiek znaczenie. I czy rzeczywiście trzeba go się uczyć?

Podsumowując to co już do tej pory padło to na pierwszy ogień idą C, C++, C#, Java. I czy w takiej kolejności się uczyć?
Freddy Eliot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: 11 kwie 2011, o 19:51
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 88 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Freddy Eliot »

Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, od jakich języków programowania zaczniecie, możesz to sprawdzić na stronie uczelni, na której chcesz studiować. Omawiane tematy są spisane w sylabusach poszczególnych przedmiotów.
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: wszamol »

Patron pisze:Nie ma to jak, ułatwianie sytuacji :D To jak w końcu? Co złego w dev'ie?
Dev jest już starym i nierozwijanym IDE, choć wklepałem w google i ku mojemu zdziwieniu jest jakaś wersja 5.0, więc może coś ruszyli do przodu? Do niedawna można było pobrać tylko wersję 4.9.9.2 a ona jest z 2005 roku. Jeśli jednak ktoś rozwija jeszcze to środowisko to kto wie... Masz CodeBlocks zainstalowane, więc jest dobrze :)
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: adambak »

CodeBlocks jest bardzo dobre i zostań przy nim

co do kolejności:
C, C++, C#, Java
jest dobra, ewentualnie zamień Java z C#.. co do Pascala no to może faktycznie nie ma sensu i tak na PG zaczniecie od C (przynajmniej tak ma mój kolega na ETI PG).. niejmniej jednak moje studia zmieniły mi kąt patrzenia na tą sprawę i naprawdę początkującym bym radził Pascala.. potem ludzie mówią, że w nim się nic nie da, bo bez przeciążania operatorów oraz klas jak bez ręki

żartuję oczywiście wszamol, pozdrawiam!
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Disnejx86 »

Dev C++ to dobry program. Mi go polecała moja nauczycielka od TI w szkole, a takiego MS-Visual C++ nie wiem skąd pobrać.. Co do języków, to na pewno C, C++ się przydadzą. A z jakich książek zamierzasz się ich uczyć, bo ja mam SymfonieC++ 3 tomy J.Grębosza i taką białą Helionu do C co jest krowa na okładce
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: wszamol »

Disnejx86 pisze:Dev C++ to dobry program. Mi go polecała moja nauczycielka od TI w szkole
Dziwne, mi go wszyscy odradzają
Disnejx86 pisze:a takiego MS-Visual C++ nie wiem skąd pobrać..
Stąd np. ... ns/express oczywiście to tylko express, wyższe wersje kosztują ciężkie pieniądze.
Ale nie o tym temat, kończę OT
Patron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 3 paź 2010, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: War-Maz
Podziękował: 14 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Patron »

Freddy Eliot pisze:Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, od jakich języków programowania zaczniecie, możesz to sprawdzić na stronie uczelni, na której chcesz studiować. Omawiane tematy są spisane w sylabusach poszczególnych przedmiotów.
Coś takiego znalazłem


Jak widać w 2 semestrze przewija się C++ potem Java i potem C#
Disnejx86 pisze:A z jakich książek zamierzasz się ich uczyć,
O właśnie, może macie coś godne polecenia? Szczególnie książki? A może coś w internecie? Słyszałem (czytałem) że do języka C dobre jest "Język ANSI C" Keringhan'a & Ritchie'go, coś może wiecie?

ps. Dzięki bardzo za wszelkie odpowiedzi
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Disnejx86 »

wszamol pisze:Stąd np. ... ns/express oczywiście to tylko express, wyższe wersje kosztują ciężkie pieniądze.
Ale nie o tym temat, kończę OT
Takie MS Visual Studio 2010 w wersji Ultimate kosztuje coś koło 30 tys :O
Wszamol, ale to tutaj jest ten program i jakieś inne, tak?


no ja polecam J.Grębosz - Symfonia C++, dość dobra do nauki, ale jak już się trochę przerobi podobnego języka np. C
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Afish »

Disnejx86 pisze:Dev C++ to dobry program.
Dev C++ to nie jest dobry program. Jest stary, korzysta ze zbugowanego kompilatora, debuger wymaga debugowania, nie ma sensu zbliżać się do tego.
Visual jest darmowy w wersji Express, w wersji Professional jest dostępny w ramach MSDN AA, a wiele uczelni w Polsce posiada dostęp do tego programu. Visual w wersji Ultimate nie jest potrzebny studentowi do nauki, zawiera rzeczy przydatne profesjonalnym programistom.
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Disnejx86 »

Afish, To proponujesz tego od microsoftu tak? no dev może nie jest taki najgorszy, ale mi sie np. wizualnie lepiej podoba od Borlanda. Błedy w kompilacji mi sie czasami zdarzają, ale to przez moją nieuwagę (Chociaż nie wiem jak się zachowuje w trudniejszych przypadkach, bo na razie znam podstawy C++)
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Programowanie - Jakie języki przed studiami

Post autor: Afish »

Osobiście proponowałbym Visual Studio 2010 Express (albo Professional, jeżeli masz dostęp do MSDN AA), ale jeżeli chcesz programować też na linuksa (albo nie lubisz MS), to Code::Blocks.
ODPOWIEDZ