[Matlab] Obliczanie układu równań

nwa2pac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 147
Rejestracja: 3 maja 2010, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 3 razy

[Matlab] Obliczanie układu równań

Post autor: nwa2pac »

Witam.
Na początku zaznaczam, że jestem kompletnie zielony w programowaniu. Mam do napisania program który policzy \(\displaystyle{ x , y}\) układu równań przy pomocy macierzy. Użytkownik musi mieć możliwość wprowadzania wartości parametrów \(\displaystyle{ a _{1} a _{2} b _{1} b _{2}}\) oto ten układ :

\(\displaystyle{ \begin{cases}y=a _{1}x+b _{1} \\ y=a _{2}x+b _{2} \end{cases}}\)

Prosiłbym o to aby wypisać mi kod jakim mam się posłużyć. Zapewne po prześledzeniu go załapie o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 25 lis 2011, o 22:39 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

[Matlab] Obliczanie układu równań

Post autor: miki999 »

Ale z czym masz problem?

Jak dane mają być wprowadzane przez użytkownika, to zapewne będzie używane GUI (Graphical User Interface). Pełno tutoriali w internecie. Sama obsługa również intuicyjna.

Rozwiązanie układu równań jest sprawą jeszcze prostszą.
Układ jest równoważny:
\(\displaystyle{ \begin{cases}-b_1=a _{1}x-y \\ -b_2=a _{2}x-y \end{cases}}\)

Jak użytkownik wklepie te dane, to Matlab ma je zapisać jako:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} -b_1\\-b_2\end{bmatrix}= \begin{bmatrix} a_1&-1\\a_2&-1\end{bmatrix} \cdot \begin{bmatrix} x\\y\end{bmatrix}}\)
Następnie program se oblicza wynik:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} x\\y\end{bmatrix}= \begin{bmatrix} a_1&-1\\a_2&-1\end{bmatrix} ^{-1} \cdot \begin{bmatrix} -b_1\\-b_2\end{bmatrix}}\)

Oczywiście po drodze sprawdzasz, czy układ jest rozwiązywalny (i ile tych rozw. jest).

Cała filozofia.
ODPOWIEDZ