Automat DAS

PAV38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 24 paź 2010, o 09:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 2 razy

Automat DAS

Post autor: PAV38 »

Utknąłem tydzień temu zupełnie w miejscu. Otóż na samym początku nie zrozumiałem jak czytać grafy DAS, i nie mogę sobie z tym poradzić do teraz Szukałem pomocy w książce, internecie, ale są same przykłady, bez "słownego" wytłumaczenia... Chodzi mi po prostu o zrozumienie schematu, jak należy to poprawnie czytać?

Mam takie przykładowe zadanie z ćwiczeń:
Naszkicować graf DAS, akceptujący wszystkie słowa nad alfabetem \(\displaystyle{ \sum_{}^{} ={\left\{a,b \right\}}\), zaczynające się od litery a:
Rozwiązanie wygląda następująco:

AU
AU
df874285bd5c0fc3m.jpg (5.59 KiB) Przejrzano 118 razy
[/url]

No i moje wątpliwości:
Co oznacza strzałka od stanu \(\displaystyle{ q_{1}}\) do\(\displaystyle{ q_{2}}\)? Co oznacza strzałka nad stanem \(\displaystyle{ q_{2}}\)? I czym one się różnią?

Naszkicować graf DAS, akceptujący wszystkie słowa nad alfabetem \(\displaystyle{ \sum_{}^{} ={\left\{a,b \right\}}\), kończące się literą a.
Rozwiązanie wygląda następująco:

AU
AU
712661aed224c8e1m.jpg (5.63 KiB) Przejrzano 118 razy
[/url]

I pytania te same co do punktu pierwszego.

Ogólnie chodzi o to, jak to czytać, krok po kroku
zeldel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin

Automat DAS

Post autor: zeldel »

Odkopuje temat z racji tego że może komuś się to przyda(postaram się nie używać definicji a jedyni wytłumaczyć ten przykład łopatologicznie) .
Idea tego konkretnego automatu to stworzenie abstrakcyjnych stanów które można interpretować jako kroki, zaczynami od stanu pierwszego , "strzałki" oznaczają przypadki wystąpienia (w naszym przypadku litery a lub b) "strzałki" mogą być skierowane same do siebie gdy chcemy stworzyć pętle lub mogą prowadzić do innego stanu. Stan akceptujący to stan który oznaczony jest dodatkowym okręgiem wokół siebie(stanów akceptujących może być nieskończenie wiele).
ODPOWIEDZ