Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Hrabia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 27 lis 2004, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrabia is out there

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hrabia »

arigo pisze:nie
ja takzem mowilem na poziomie wartsty fizycznej
dobra dam wam przyklad najprostszy moze bedzie jasniej
No to słuchamy uważnie:
arigo pisze:switch obojetny np 8 portow do niego wpiete 8 kompow w tym jeden to server ktory ma dodatkowy interfjes sieciowy z ktorym jest podlaczony do internetu.
w LANie kazdy komp jest rownoprawny nawet jak odlaczysz ten server to nie bedzie zaklocac poprawnej pracy calej sieci.
Nie ma za grosz fałszu w tym, co prawisz. Ale co z tego? Miało być przecież jaśniej, a nie jest. W sumie to Hetacz miał trochę racji, tylko może źle się wypowiedział. Bo z sieciami to jest tak, że wyróżniamy topoligię fizyczną i logiczną. Topologię fizyczną określa schemat okablowania, zaś logiczną użyta technika. Weźmy na przykład taki Ethernet 10Base-T. Fizycznie ma topologię gwiazdy, ale logicznie - szyny. Bo możliwe jest, aby topologia fizyczna różniła się od logicznej. I wcale nie chodzi o odłączenie któregoś z interfejsów sieciowych. A w twoim przykładzie nie wiem czemu rozróżniasz komputer od switcha w kontekście topologii fizycznej. Oba urządzenia są równoprawnymi interfejsami, a przecież odłączenie switcha, czyli koncentratora w sieci Ethernet 10Base-T (skrętka) powoduje przerwanie pracy sieci. Inna jest sytuacja w Cienkim Ethernecie (BNC), gdyż tu mamy fizyczną szynę i odłączenie dowolnego interfejsu nie zakłóca pracy sieci. (Jeszcze ciut inaczej jest w Grubym Ethernecie (AUI), a nie ma sensu już o tym tu pisać.) To tak gwoli topologii sieciowych, ponieważ zarzucasz nieznajomość zagadnienia.
Ale nie w tym problem. Problem w wydajności sieci i zapewne to Hetacz miał na myśli. Nie jest bowiem bez znaczenia wybór topologii fizyczej oraz logicznej dla sieci, zwłaszcza gdy ma pełnić rolę np. klastra. Mówię ogólnie, bo w przypadku sieci pięciokomputerowej może nie być to zauważalne. Nie jest sztuką sklecić klaster z "fajnych" maszynek i aby chodziło. Sęk w tym, aby to chodziło najlepiej jak może.
.
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

Hrabia pisze: A w twoim przykładzie nie wiem czemu rozróżniasz komputer od switcha w kontekście topologii fizycznej
czyms komputery trzeba polaczyc wcale switcha nie wyroznialem tylko wprowadzilem go w ta siec
Hrabia pisze: Oba urządzenia są równoprawnymi interfejsami, a przecież odłączenie switcha
switch ma za zadanie przekazywac, rozdzielac i wzmacniac dalej sygnal a nie byc jego ostetecznym obiorca.

nie neguje tego ze znasz sie na temat networkingu ale chyba zeszlismy z tematu rozrozniania tych 2 rodzajow sieci. moglbys podac 2 rozne przyklady sieci po jednym dla danego rodzaju ?? gdyz zle sie dyskutuje na sucho
Hrabia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 27 lis 2004, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrabia is out there

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hrabia »

arigo pisze:switch ma za zadanie przekazywac, rozdzielac i wzmacniac dalej sygnal a nie byc jego ostetecznym obiorca.
Nie ma to żadnego znaczenia z punktu widzenia topologii fizycznej. Jest jej takim samym elementem. Tyle, że pełni funkcję koncentratora.
arigo pisze:chyba zeszlismy z tematu
O tak. Ale w temacie szyfrowania nie mam (na razie) nic do dodania.
arigo pisze:rozrozniania tych 2 rodzajow sieci. moglbys podac 2 rozne przyklady sieci po jednym dla danego rodzaju ?? gdyz zle sie dyskutuje na sucho
Mogę. Topologia gwiazdy: Ethernet 10Base-T (skrętka) i ATM. Topologia szyny: Cienki i Gruby Ethernet (BNC i AUI) i IBM LocalTalk. Wyróżniamy jeszcze topologię pierścienia. np.: IBM Token Ring i FDDI.
Powyższe informacje znajdziesz w każdej książce na temat sieci. Ja ci ze swojej strony mogę polecić (widzę, że sporo potaniała od czasu, gdy ją kupiłem). Znajdziesz w niej podstawowe informacje.
.
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

moze nie jestem jakis obeznany w sieciach ale jakies podstawy posiadam sam mialem rozruch paru sieci (BNC i skretka - wiec nic szczegolnego) ale ksiazek pare o tym przeczytalem i pojecia topologii gwiazdy pierscienia i szyny sa mi znane.

poprostu sformuowan typu :
"równożędna (p2p) każdy komp ma takie same uprawnienia.
klient-serwer w której prace nadzoruje 1 komp nazywany serwerem"
nie spotkalem w literaturze a ich tlumaczenie wydaje mi sie dziwne. samo slowo serwer jest niescisle i wymaga dodefiniowania.
Hrabia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 27 lis 2004, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrabia is out there

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hrabia »

arigo pisze:moze nie jestem jakis obeznany w sieciach ale jakies podstawy posiadam
Wcale nie wątpię.
arigo pisze:sam mialem rozruch paru sieci (BNC i skretka - wiec nic szczegolnego)
No nie bądź już taki skromny.
arigo pisze:ksiazek pare o tym przeczytalem i pojecia topologii gwiazdy pierscienia i szyny sa mi znane
Któż książek nie czyta i pojęć nie zna...
arigo pisze:poprostu sformuowan typu :
"równożędna (p2p) każdy komp ma takie same uprawnienia.
To by mi podchodziło pod szynę lub pierścień.
arigo pisze:klient-serwer w której prace nadzoruje 1 komp nazywany serwerem"
A to pod gwiazdę.
arigo pisze:nie spotkalem w literaturze a ich tlumaczenie wydaje mi sie dziwne. samo slowo serwer jest niescisle i wymaga dodefiniowania.
Zgadza się. Ale jak już pisałem, Hetacz się po prostu niezbyt precyzyjnie wyraził. Doczyta kilka rzeczy i będzie fajnie gadał. Co do serwera, to zawsze są z tym słowem problemy. Osobiście staram się nie nadużywać tego słowa, gdy nie jest naprawdę potrzebne w zrozumieniu jakiegoś problemu.

Proponuję EOT "sieci".
.
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

Hrabia pisze:
arigo pisze:poprostu sformuowan typu :
"równożędna (p2p) każdy komp ma takie same uprawnienia.
To by mi podchodziło pod szynę lub pierścień.
arigo pisze:klient-serwer w której prace nadzoruje 1 komp nazywany serwerem"
A to pod gwiazdę.
od biedy mozna by i tak to nazwac ale wole nazwenictwo klasyczne.
hmmm w topologii sieci "prace nadzoruje 1 komp nazywany serwerem" malo kto nazwya koncertrator/przelacznik mianem kompa lub serwera
Hrabia pisze: Co do serwera, to zawsze są z tym słowem problemy. Osobiście staram się nie nadużywać tego słowa, gdy nie jest naprawdę potrzebne w zrozumieniu jakiegoś problemu.
zgadza sie zawsze mozna znalezc lepszy synonim do slowa serwer

ps sory Karol_Iwan za rozjechanie tematu ale w glownej kwestii chyba juz zostalo wszystko powiedziane
Karol_Iwan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 8 lis 2004, o 19:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytów/Pomorze :)
Podziękował: 1 raz

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Karol_Iwan »

Spoko Arigo...... bynajmniej sie czegoś nowego dowiedziałem
Hrabia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 27 lis 2004, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Hrabia is out there

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hrabia »

arigo pisze:od biedy mozna by i tak to nazwac ale wole nazwenictwo klasyczne.
hmmm w topologii sieci "prace nadzoruje 1 komp nazywany serwerem" malo kto nazwya koncertrator/przelacznik mianem kompa lub serwera
To prawda - mało kto. Szczerze mówiąc, pierwszy raz się z tym spotykam. Ale jak widzisz, Hetacz należy do grona 'mało kto'.
Karol_Iwan pisze:Spoko Arigo...... bynajmniej sie czegoś nowego dowiedziałem
No widzisz arigo. Dzięki naszej chaotycznej, bezcelowej, niemerytorycznej i próżnej dyskusji ludzie się jeszcze mogą czegoś nauczyć :wink: .

Re Karol_Iwan: :idea: Miałeś na myśli 'przynajmniej', tak? Bo 'bynajmniej' znaczy tyle co 'nie'.
.
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

Hrabia pisze: Szczerze mówiąc, pierwszy raz się z tym spotykam.
ja tez i z tego wyniklo to nieporzumienie ale przynajmniej nie na prozno posty pisalismy gdyz jak sie okazuje ludzie sie moga czegos nauczyc
Hetacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Komorow k/Warszawy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hetacz »

Ja tam mam podręcznik wyd. czarny kruk.

A pozatym faktycznie zgadzam się z iwanem. Jeżeli oboje sądzimy iżpodział jest to chyba naprawdę go z kosmosu nie wzięliśmy no nie

[ Dodano: Wto Lis 30, 2004 10:02 am ]
Aha czy ja nazwałem serwera switchem, umiem rozróżnić małę pudełko z dziurami od większego pudełko do któego podłączono monitor
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

Hetacz pisze:Ja tam mam podręcznik wyd. czarny kruk.
bez zadnych zlosliwosci ale wydawnictwo czarny kruk nie jest znane na swiecie w zakresach podrecznikow informatycznych i standardow sieciowych wiec ad nazewnictwa i podzialow racze uzywac spradzone zrodla wiedzy
Hetacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Komorow k/Warszawy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hetacz »

Ja TYLKO powiedziałem, że mam taki podręcznik A TO NIE ZNACZY iż jest on dobry, rozumiesz


Tylko o to mi chodzi
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

mi chodzi o cos zupelnie innego
mianowicie o to ze jak 2 osoby korzystaja z tego podrecznika wydawnictwa czarny kruk to nie jest jeszcze dowod ze wszystko co tam pisza i w takiej formie jest w 100% prawda
Hetacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 292
Rejestracja: 13 paź 2004, o 13:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Komorow k/Warszawy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: Hetacz »

A gdzie powidziano, że kożystamy z wyd. czarny kruk.

Pozatym jak już pisałem miałem OBA RODZAJE TYCH SIECI u siebie w domu i trochu wim
arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

Foldery na hasło, czym najlepiej zabezpieczyc folder ?

Post autor: arigo »

dalsza dyskusja jest niefektywna, bezsensowna i nie na temat.
autor postu otrzymal juz odpowiedz na swoje pytanie
ODPOWIEDZ