Usuwanie zniekształceń obrazu

GarrySpring
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 5 maja 2011, o 11:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Usuwanie zniekształceń obrazu

Post autor: GarrySpring »

Cześć.
Ostatnio w wolnym czasie postanowiłem napisać program, który będzie usuwał zniekształcenia obrazu wynikające z aberracji układu optycznego. Po krotce opiszę co robię po kolei i chciałbym, aby osoba która się orientuje napisała mi gdzie robię błąd albo jak powinno się poprawnie podejść do rozwiązania tego problemu.

1. Drukuję wzorzec testowy, na którym jest macierz kropek w odległości 5cm każda od siebie (każda kropka jest unikalna).
2. Robię zdjęcie wzorca testowego aparatem
3. Przetwarzam obraz z aparatu fotograficznego i otrzymuję pozycję środków kropek mierzoną w pikselach - wektor N-punktów z informacją o położeniu x,y

No właśnie teraz nie wiem co dalej zrobić. Muszę w jakiś sposób określić pozycję każdego z punktów na obrazie przy założeniu, że aparat nie zniekształca mi obrazu.
Wydaje mi się, że trzeba po prostu nałożyć na punkty uzyskane ze zdjęcia macierz punktów niezniekształconych i skalując oraz przesuwając i obracając te punkty znaleźć najlepsze dopasowanie. Tyle, że ta metoda jest nieliniowa
Ale może jest jakiś inny sposób, który pozwoliłby od razu określić relację między punktami zniekształconymi a bez zniekształceń (bez dystorsji).

Z góry dziękuje za wszelaką pomoc i ewentualne odnośniki do pomocnych materiałów.
Xitami

Usuwanie zniekształceń obrazu

Post autor: Xitami »

... stimation/
ODPOWIEDZ