Interpolacja Newtona.

_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Interpolacja Newtona.

Post autor: _Mithrandir »

Ma ktoś może algorytm wyznaczania współczynników wielomianu interpolacyjnego Newtona przy podanych węzłach i wartościach dla tych węzłów? Mam wyliczone potrzebne ilorazy różnicowe, ale jak obliczyć współczynniki wielomianu np. postaci \(\displaystyle{ 2 - 1(x+1) - 2(x+1)(x-1)}\)?
Potrzebuję tego do napisania funkcji w Mathematice.
Uwaga: nie mogę używać funkcji typu Expand, CoefficientList, wszystko muszę od podstaw programować. Obliczenia symboliczne (czyli symbol x) też nie wchodzą w grę.
szw1710

Interpolacja Newtona.

Post autor: szw1710 »

Temat interpolacji Newtona świetnie omawia Carl DeBoor w książce "A practical guide to splines". Warto tam zajrzeć czy nie ma rozwiązania. To będzie w początkowym rozdziale, który jest dostępny w całości w Google Books. Ale nie wiem czy jest, bo czytałem tę książkę ze 3 lata temu i nie wszystko do końca pamiętam.
maciejsporysz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 221
Rejestracja: 23 mar 2011, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POL
Pomógł: 32 razy

Interpolacja Newtona.

Post autor: maciejsporysz »

Skoro to jest Mathematica to dlaczego wyważać otwarte drzwi.
InterpolatingPolynomial[{{x1, f1}, {x2, f2}, ...}, x] znajdzie wielomian interpolujący,
Simplify[expr] - uprości wyrażenie.
_Mithrandir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 584
Rejestracja: 10 paź 2007, o 12:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 309 razy
Pomógł: 6 razy

Interpolacja Newtona.

Post autor: _Mithrandir »

Dzięki, sprawdzę tę książkę
maciejsporysz pisze:Skoro to jest Mathematica to dlaczego wyważać otwarte drzwi.
Pisałem wyżej, że nie mogę używać gotowych funkcji, wszystko mam pisać od podstaw - wymóg osoby prowadzącej laboratorium. Gdybym tak mógł, to na pewno bym się nie bawił dla sportu w pisanie kodu
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2011, o 09:03 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: W tagach [quote] wstaw cudzysłów.
ODPOWIEDZ