[C++] Rozkład liczby na sumy

adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

[C++] Rozkład liczby na sumy

Post autor: adambak »

Witam, raz jeszcze

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu tego zadania (gdyż spędza ono mi sen z powiek niby wiem mniej więcej co powinienem tutaj napisać, ale jednak... nie wiem, bo ciężko mi je ruszyć):

Napisz program wyznaczający wszystkie możliwe niemalejące ciągi składników naturalnych (składniki mogą występować wielokrotnie), które w sumie dają zadaną liczbę n.

Przykład:
dla n=5

1 1 1 1 1
1 1 1 2
1 1 3
1 2 2
1 4
2 3
5

bardzo mi zależy na tym zadaniu, ponieważ mam problemy z rekurencją (którą zapewne trzeba tutaj wykorzystać) i chciałbym ją lepiej opanować.

wcześniej dostałem odpowiedź:
No rekurencja, rekurencja. Robisz sobie funkcję, w której jako argument będziesz przyjmował liczbę do rozłożenia na składniki oraz najmniejszy możliwy składnik.
Właśnie o takie nakierowanie bym prosił, jeśli jest to możliwe, takie stopniowe. Mniej więcej tak to sobie wyobrażałem, ale można jednak bardziej dokładnie? Jak znaleźć ten najmniejszy możliwy składnik dla danego wywołania funkcji?
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

[C++] Rozkład liczby na sumy

Post autor: argv »



Zadanie 6 - suma składników - polecam zacząć od wskazówek i samemu skonstruować rozwiązanie.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

[C++] Rozkład liczby na sumy

Post autor: adambak »

Bardzo dziękuję! Jak najbardziej do rozwiązania będę dążył sam, zbyt bardzo mi na dobrym przyswojeniu rekurencji zależy.

PS Entaro Tassadar!
ODPOWIEDZ