instalacja systemu windows xp

Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: Sokół »

nuclear pisze:tez nei zawsze dziala jesli dyskzostal zapisany jako dysk systemowy
Ze jak? Gdzie mial byc zapisany? Systemowa to moze byc partycja. Po wlaczeniu kompa nastepuje POST, jesli jest wszystko w porzadku to zaleznie od tego, co w biosie zostalo ustawione, szuka dysku na nosnikach pamieci. Jesli na danym dysku jest OS, to w MBR jest program rozruchowy i on uruchamia OS'a.
czacha

instalacja systemu windows xp

Post autor: czacha »

to wszystko jest jakies dziwne. jasny o co chodzi z tym bootowaniem?
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: Sokół »

jak wlaczasz kompa, to najpierw jest POST. Jak komp wykryje, ze masz RAMy, karte graficzna - czyli wszystkie takie niezbedne duperele, to chce zaladowac system. Jesli na hdd systemu nie bedzie, to moze sprawdzic czy inne nosniki zawieraja jakies dane, czyli np. odczyta sobie co jest na plycie w stacji CD czy dyskietce FDD. Oczywiscie kolejnosc moze byc rozna. Wszystko mozna zobaczyc i zmienic w biosie. Najpierw jednak wloz po prostu plytke z instalatorem windowsa i zobacz co sie bedzie dzialo. Jak na ekranie zobaczysz, ze 'prosze wlozyc blablablabla" to znaczy, ze albo nie wykrywa nic na nosnikach, albo w biosie nie masz zaznaczonego bootowania z plytki. Masz oczywiscie oryginalnego XP (:P) wiec raczej to pierwsze odpada. Wiec wchodzisz do BIOSu (jak wlaczasz kompa, to masz taki czarny ekranik, nagle pojawiaja sie jakies dane i wtedy naciszkasz spazmatycznie delete). Wtedy wchodzisz tak: boot/boot device priority

w 1st mozesz dac stacje CD, w 2nd HDD. Jesli masz 3rd to daj fdd. Of koz mozna inaczej, no ale nie wiem kto dzisiaj korzysta z floppow. Nawet tego jak dyskietki startowe nie uzywam, bo mam winde bootujaca sie z plyty. Nastepnie zapisujesz ustawienia i komp Ci sie uruchamia ponownie. Mozesz miec inny bios, ale nazwy beda podobne.

Of koz moze sie tak zdarzyc, ze bootowanie z CD bedzie juz ustawione (na 99%) wiec nic nie bedziesz musial kombinowac.
czacha

instalacja systemu windows xp

Post autor: czacha »

wyswietla sie blad: disk boot failure, insert system disk and press enter

[ Dodano: 13 Grudzień 2006, 16:51 ]
Moze plyta jest uszkodzona czy cos?
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: Sokół »

to znaczy, ze musisz wejsc do BIOS-u i ustawic bootowanie z CD najlepiej jako pierwsze. Sprawdz, czy nie masz wlozonej DYSKIETKI do FDD
czacha

instalacja systemu windows xp

Post autor: czacha »

problem w tym ze mam to ustawione i mimo tego pojawia sie ten problem. Moze plyta jest uszkodzona albo zle nagrana?
Awatar użytkownika
nuclear
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1501
Rejestracja: 22 paź 2006, o 12:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 264 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: nuclear »

no to zrob jak JA ci mowie
najpierw zrob dyskietke startowa ustaw botowanie na dysk 3,5 A
poczym z dyskietki przejedz na dysk CD rom
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: bolo »

Z XP jest inaczej, w 2000 to szło jeszcze stworzyć 4 specjalne dyskietki startowe, tu jednak trik z dyskietką startową od 98/Me już nie przejdzie. Płyta powinna być bootowalna.
Awatar użytkownika
Amon-Ra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 16 lis 2005, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew
Pomógł: 175 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: Amon-Ra »

bolo pisze:Z XP jest inaczej, w 2000 to szło jeszcze stworzyć 4 specjalne dyskietki startowe,
Nie startowe, a instalacyjne. Windows XP także posiada taki "gadget':
czacha

instalacja systemu windows xp

Post autor: czacha »

ja odkrylem niedawno ze mam 64 mb ramu i procka 400mhz wiec xp nie bede instalowal bo to poprostu bez sensu. pomysle co z tym faktem zrobic ale chcialbym sie jeszcze cos o tej dyskietce startowej dowiedziec jak ja utworzyc itp
vIE
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2006, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

instalacja systemu windows xp

Post autor: vIE »

Dyskietkę startową możesz stworzyć w systemie Windows 98 bodajże otwierając panel sterowania, następnie "dodaj/usuń programy" i klikając na zakładkę - dysk startowy - Utwórz dysk startowy.
Jeżeli masz kompa bez systemu operacyjnego, spróbuj u kumpla bądź u innej osoby posiadającej dostęp do kompa z systemem Win 98. Ewentualnie obrazy dyskietek startowych powinny być gdzieś na necie.
Awatar użytkownika
amdfanatyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 98
Rejestracja: 27 mar 2005, o 14:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /dev/zero
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 7 razy

instalacja systemu windows xp

Post autor: amdfanatyk »

moze jednak lepiej nie instalowac tego badziewia
czacha

instalacja systemu windows xp

Post autor: czacha »

dzieki Wam wszystkim bardzo serdecznie i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ