SCILAB problem

BLAZO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2008, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

SCILAB problem

Post autor: BLAZO »

Mam problem z wyliczeniem zadania w SCILAB-ie. Mianowicie mam takie lub podobne zadania:


I tutaj pojawia się problem z potęgą "T". Program pokazuje mi bład że nie rozumie zmiennej "T" i nie wiem jak mam to wyliczyć.

Może ktoś z was już miał scilaba i umie to wyliczyć i pokazać mi jak liczy się wyrażenia z niewiadomymi których program nie może nijak zinterpretować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

SCILAB problem

Post autor: kadiii »

A masz minimalne pojęcie o operacjach, które próbujesz wykonać? "T" to znak transpozycji - inaczej nie mógłbyś wykonać mnożenia tych dwóch macierzy. Transpozycja w scilab to znak " ' ".
BLAZO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2008, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

SCILAB problem

Post autor: BLAZO »

Ze SCILABEM pracuję 2 dni bo dopiero się go uczę więc pojęcia wielkiego o tym nie mam.

2*[1 -2;3 1]^2*[1 -2]^"T"

czy napisane jest to poprawnie ?
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

SCILAB problem

Post autor: kadiii »

No jasne, że niepoprawne. Czy przeczytałeś w ogóle mojego posta? Może i ze Scilabem pracujesz 2 dni, ale chyba wypadałoby rozumieć jakie operacje matematyczne do niego wpisujesz. Chcesz wykonać mnożenie macierzy więc musisz dokonac transpozycji tej drugiej aby miała odpowiedni rozmiar. Poprawna składnia to:

Kod: Zaznacz cały

2*[1 -2;3 1]^2*[1 -2]'
BLAZO
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 15 gru 2008, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

SCILAB problem

Post autor: BLAZO »

kadiii, Nie rozumiem jeszcze tego tak dokładnie, tylko najprostrze działania na macierzach nie sprawiają mi problemów. Narazie jest ciężko więc proszę o zrozumienie.

Ps: Jeżeli ogarniasz te macierze to proszę o odp. w moim temacie w Algebrze liniowej

Temat tutaj
ODPOWIEDZ