excel- równoległobok i trapez

repoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2010, o 13:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

excel- równoległobok i trapez

Post autor: repoka »

Mam takie zadanie do zrobienia z excela. Dany jest czworokąt A B C D.
Jeśli ABCD jest:
a)równoległobokiem
b) trapezem
to oblicz jest pole.
W zasadzie cały mój problem na początku sprowadza się do tego jak sprawdzić czy ten czworokąt jest a)równoleglobokiem b)trapezem. Proszę o pomoc, gdyż nie wiem jakich komend tu trzeba użyć..
abc666

excel- równoległobok i trapez

Post autor: abc666 »

A jakie masz dane? Współrzędne wierzchołków?
repoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2010, o 13:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

excel- równoległobok i trapez

Post autor: repoka »

Nie mam danych. Pewnie mogą być dowolne.
abc666

excel- równoległobok i trapez

Post autor: abc666 »

-_-

Nie chodzi o to czy masz konkretne dane tylko w jakiej one mają być postaci? No chyba nie wybierasz opcji "Rysuj wielokąt" i nie rysujesz na arkuszu. Musisz wpisać coś co zdefiniuje ten czworokąt.
repoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2010, o 13:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

excel- równoległobok i trapez

Post autor: repoka »

No więc A B C D to są po prostu punkty. Współrzędne wierzchołków. O to chodziło?
abc666

excel- równoległobok i trapez

Post autor: abc666 »

Tak.

No to żeby był trapez musi być co najmniej jedna para boków równoległych, a żeby równoległobok dwie. Najpierw trzeba wyznaczyć współczynniki kierunkowe prostych przechodzących przez pary kolejnych punktów (zakładam że punkt są ustawione kolejno). No to mamy dwa punkt
\(\displaystyle{ A(x_a,y_a)\\ B(x_b,y_b)}\)
wsp. kierunkowy prostej przechodzącej przez te punkt to
\(\displaystyle{ a=\frac{y_b-y_a}{x_b-x_a}}\)
Liczysz te współczynniki na wszystkich czterech par, \(\displaystyle{ AB,BC,CD,DA}\). Jeśli teraz wsp. prostej AB jest równy wsp. CD lub wsp. BC jest równy wsp. DA to masz trapez. Jeśli teraz w obu parach jest równość to masz równoległobok. Do policzenia pola możesz wykorzystać jeden z dziesiątek wzorów jakie możesz znaleźć w internecie.
repoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2010, o 13:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

excel- równoległobok i trapez

Post autor: repoka »

Mam jeszcze jedno pytanie:
obliczyłam te wszystkie współczynniki kierunkowe, wypisałam za pomocą funkcji JEŻELI czy dany czworokąt jest równoległobokiem, czy tez nie, ale dalej nie wiem któtego wzoru mam użyć zeby obliczyć jego pole, bo zeby obliczyć pole to musze mieć długość boku (równoległego) i wysokość i nie wiem właśnie jak to wypisać...
abc666

excel- równoległobok i trapez

Post autor: abc666 »

No właśnie są wzory dzięki którym wysokości liczyć nie musisz. Możesz obliczyć długości boków i skorzystać ze wzoru
\(\displaystyle{ P=\frac{1}{4}\cdot \frac{a+b}{a-b}\ \sqrt{a-b+c+d}\ \sqrt{a-b-c+d}\ \sqrt{a-b+c-d}\ \sqrt{-a+b+c+d}}\)
gdzie \(\displaystyle{ a,b}\) - długości podstaw
\(\displaystyle{ b,c}\) - długości ramion
Możesz ten wzór wykorzystać także do liczenia pola równoległoboku bo on też jest trapezem.

Długości boków liczysz ze wzoru na długość odcinka.
repoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2010, o 13:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

excel- równoległobok i trapez

Post autor: repoka »

Ale przy równoległoboku ten wzór się nie sprawdza, bo mamy: a=c, i b=d więc wychodzi w jednym przypadku pod pierwiastkiem zero. ??
abc666

excel- równoległobok i trapez

Post autor: abc666 »

No chyba nie. Ale jak tak to zastosuj wzór \(\displaystyle{ absin\alpha}\) kąt łatwo wyliczysz bo masz wsp. kierunkowe.
repoka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 13 maja 2010, o 13:13
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

excel- równoległobok i trapez

Post autor: repoka »

Łatwo tzn?
abc666

excel- równoległobok i trapez

Post autor: abc666 »

Zrób rysunek sobie i zobacz. To jest podstawowa trygonometria, nic skomplikowanego.
ODPOWIEDZ