lin_ux

shantiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 16:21
Płeć: Mężczyzna

lin_ux

Post autor: shantiii »

mam kolokwium z linuxa i nie wiem jak to zrobic. Punkt 1. wiem, ale reszte nie bardzo. Jakby ktoś wiedział jak zrobić pkt 10, ten mnie najbardziej interesuje. Plizzzzzzz

1.Bezpośrednio w katalogu użytkownika załóż następującą strukturę katalogów (to jest drzewo katalogów):
.........testowy
.... / .........
..kopie; wyniki
/........
kopie1..;kopie 2.

2. Skopiuj pliki, których nazwy zaczynają się na „p” oraz te, które mają jako 2-gi znak nazwy „r” do katalogu kopia1 z katalogu /etc
3. Skopiuj pliki zawierające w nazwie „-” i kończące się na „.a” do katalogu kopia2 z katalogu /usr/lib
4. Przenieś pliki o nazwach 9-znakowych z katalogu kopia1 do kopie
5. Zmień nazwę pliku protocols znajdującego się w katalogu kopie na protocols.dtt
6. W katalogu kopia2 usuń pliki o nazwach zawierających dwukrotne wystąpienie słowa „lib”
7. Nadaj pełne prawa grupie! dla pliku crontab.dtt znajdującego się w katalogu kopie
8. Zablokuj możliwość wejścia do katalogu kopia1 dla grupy i dla innych.
9. W katalogu teksty umieść 3 różne pliki zawierające teksty ulubionych autorów (skorzystaj z wyszukiwania w internecie). Nazwy plików mają być nazwiskami autorów.
10. Utwórz w dowolnym edytorze w katalogu wynik plik o nazwie Rezultaty, w którym w osobnych wierszach umieść kolejno:

a) dokładny opis (pobrane poleceniem man) polecenia date
b) listę wszystkich pracujących w systemie użytkowników,
c) ścieżkę określającą katalog, w którym aktualnie przebywasz,
d) pełny, rekurencyjny listing wszystkich plików i podkatalogów katalogu testowy (opcje „laR” polecenia ls)
infty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 16 sty 2010, o 01:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 14 razy

lin_ux

Post autor: infty »

Czy w zadaniu 10 chodzi o to, by cały plik zapisać jednym poleceniem, czy też można to zrobić 'ręcznie'? I czy jedna linijka oznacza, że np. wynik zapytania z podpunktu d liczący ponad 2000 lini, ma zostać połączony do jednej?

zadanie 10

a)

Kod: Zaznacz cały

man date >> rezultaty
b)

Kod: Zaznacz cały

who >> rezultaty
c)

Kod: Zaznacz cały

pwd >> rezultaty
d)

Kod: Zaznacz cały

ls -laR /sciezka/do/testowy >> rezultaty
razem:

Kod: Zaznacz cały

ls -laR /sciezka/do/testowy >> rezultaty | pwd >> rezultaty | who >> rezultaty | man date >> rezultaty
ODPOWIEDZ