Bootowanie z pendriva

Paulu?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 5 maja 2010, o 16:01
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: olsztyn

Bootowanie z pendriva

Post autor: Paulu? »

Czy ktoś może mi pomóc w konfiguracji pendrive'a i komp aby mozna bylo z niego odpalac system?

no i takze ta sama sytuacja jesli chodzi o bootowanie z sieci..

nie jestem zbyt dobrym informatykiem :)

z gory dzieki.
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Bootowanie z pendriva

Post autor: Sokół »

Przede wszystkim komputer musi mieć opcję bootu z nośnika podpiętego do usb, z reguły laptopy to mają. Druga sprawa - jaki system? Jest narzędzie unetbootin, które 'wypala' obrazy instalacyjne linuxa na pendrivie, tworząc partycję, z której się wszystko bootuje - a z reguły linuxy mają też opcję live cd. Jeśli chodzi o windowsa, to są specjalne wersje live, do wypalania na cd, więc można też na pendrivie -


Inna sprawa, że stałe korzystanie z tak stworzonego z systemu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, chodzi o trwałość pamięci. Zadanie które wykonuje system operacyjny wymagają tysięcy cykli odczytów i zapisu, a te parametry w przypadku pendrivów są dość ograniczone. Widziałem kiedyś test stabilności takiej instalacji, instalacji linuksa, jednak nie mogę go teraz znaleźć, poszperaj jeśli Cię to zainteresuje.

Oczywiście to nie tyczy się dysków SSD. Lepszym rozwiązaniem byłaby instalacja na dysku przenośnym albo, jak już wspomniałem, SSD.
ODPOWIEDZ