Kwartyl dolny i górny

MgielkaCuba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 18 paź 2007, o 21:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 22 razy

Kwartyl dolny i górny

Post autor: MgielkaCuba »

Hej! Mam problem z napisaniem w Pascalu instrukcji liczącej kwartyl dolny i górny.
Mam takie dane: y:array[1..n] of real, n-ustalone
Znalazłam stronkę:
... i_kwartyle

i zaczęłam tak:

Kod: Zaznacz cały

procedure kwartyle (var a:y);
begin
if 1/4*x mod 2=0 then
                 kwD:=((1/4*x)+(1/4*x+1))/2
 else ...
end;
{i tu sie zaczyna problem, bo na stronie napisali : Jeśli iloczyn\(\displaystyle{ \frac{1}{4}\cdot n}\) nie jest liczbą całkowitą, czyli składa się z pewnej liczby całkowitej m i ułamka właściwego, to dolnym kwartylem jest wynik stojący na m+1 miejscu.
Nie mam pojęcia jak to zapisać.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2010, o 17:38 przez miki999, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Kwartyl dolny i górny

Post autor: Sokół »

\(\displaystyle{ \frac{1}{4} * n}\) będzie liczbą całkowitą, jeśli n będzie podzielone przez cztery. By zbadać taką podzielność skorzystać z modulo, reszty z dzielenia. Jeśli reszta z dzielenia n przez 4 wyniesie 0, to n jest podzielne przez 4.
MgielkaCuba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 18 paź 2007, o 21:35
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 22 razy

Kwartyl dolny i górny

Post autor: MgielkaCuba »

No dobrze, ale co z drugą częścią. Jeżeli to \(\displaystyle{ \frac{1}{4}*n}\) nie jest liczbą całkowitą, czyli:
Jeśli iloczyn\(\displaystyle{ \frac{1}{4}\cdot n}\) nie jest liczbą całkowitą, czyli składa się z pewnej liczby całkowitej m i ułamka właściwego, to dolnym kwartylem jest wynik stojący na m+1 miejscu. Jak to m wyznaczyć ? Funkcja div ? Jeśli tak to w jaki sposób?
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Kwartyl dolny i górny

Post autor: Sokół »

m to po prostu największa liczba całkowita mniejsza od n/4. W c++ wyznaczyło by zrzutować na int n/4, nie wiem czy w pascalu też się tak robi. Jeśli nie, to znalazłem funkcję: Trunc(x).
ODPOWIEDZ