Turbo pascal.

zochaaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010, o 20:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: bdg

Turbo pascal.

Post autor: zochaaaa »

1. Wyznaczyć iloczyn macierzy przez liczbę całkowitą podana przez użytkownika. (Wynikiem ma być macierz.)
2. Napisać program wyznaczający sumę C macierzy A i B. Wymiar tych macierzy to jest : n,k(nie większe niż 10) podaje użytkownik.

Proszę o pomoc..
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

Turbo pascal.

Post autor: kadiii »

I w czym masz problem? Macierze reprezentuje sie oczywiście za pomocą tablic, algorytmy zarówno przemnozenia macierzy przez stałą jak i dodania dwóch macierzy są proste. Napisz może co do tej pory wymyśliłaś na pewno pomożemy. Pozdrawiam
zochaaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010, o 20:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: bdg

Turbo pascal.

Post autor: zochaaaa »

Może i proste ale nie dla kogoś kto tego w ogóle nie rozumie.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

Turbo pascal.

Post autor: kadiii »

A takie podstawowe pytanie - próbowałaś coś sama rozwiązać? Jeżeli masz problem z matematyczna cześcią problemu to czy spróbowałaś choć wejść np. na wikipedię i zobaczyć jak sie mnoży macierz przez stałą oraz jak dodaje sie dwie macierze. Gwarantuje ci, że są to operacje proste, do wykonaia przez ucznia podstawówki. Jak juz będziesz to wiedziała to musisz sie zastanowić jak zapisac to w programie. Do reprezentacji macierzy zasugerowałem ci tablice. Dodatkowym elementem, który będzie potrzebny aby przejść po wszystkich komórkach jest pętla np for. Jeżeli nie wiesz jak sie takich rzeczy używa to bierzesz pierwszy lepszy kurs Pascala i patrzysz jak to sie wykonuje. Nastepnie dopasowujesz poznana wiedzę do twojego problemu i piszesz program. Oczywiście nie musi on za pierwszym razem zadziałać, moga wystąpić jakieś problemy, nie wiesz jak coś zapisać itp. . I wtedy pytasz na forum i ktos ci odpowiada, podpowiada, poprawia kod aby działał poprawnie? Jak na razie wygląda to niestety na wersję: zróbcie to za mnie bo mi sie nie chce pochylić nad problemem. Na pewno nikt tu na forum nie stroni od pomocy, ale jak będziemy wszystko robić za ciebie to nic sie nie nauczysz, przy kolejnym problemie będziesz znowu zdana tylko na innych. Naprawdę popróbuj, pytaj w razie wątpliwości - będzie to z korzyścia dla ciebie. Pozdrawiam.
zochaaaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 28 lut 2010, o 20:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: bdg

Turbo pascal.

Post autor: zochaaaa »

hmm. ja wiem jak napisac ten program lecz nie wiem jak zrobic zeby uzytkownik wklepywam liczbe kolumn i wierszy. robie ale nie dziala.-- 18 kwi 2010, o 20:35 --no cóz i tak juz nic nie wymysle. programiki powinnam miec na jutro. dzieki za pomoc.
ODPOWIEDZ