Symulacja serwisu RTV, pytanie

str8
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 21 gru 2006, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: UTP

Symulacja serwisu RTV, pytanie

Post autor: str8 »

Witam,
potrzebuję pomocy od dobrych matematyków, gdyż już zapomniałem prawie wszystko czego mnie uczyli na pierwszym roku
mam do zrobienia symulacje komputerową, opartą o zdarzenia.. chciałbym się poradzić w jednej kwestii związanej z interpretacją treści.. może tutaj wkleję:
Klienci przychodzą do serwisu ze sprzętem video pomiędzy 8 rano a 1 po południu, z ekspotencjalnym rozkładem pomiędzy każdym przyjściem (oznaczonym λ). W serwisie jest r naprawiaczy, pracujących od 9 rano do 5 po południu. Każdy naprawiacz potrzebuje t jednostek czasu na dokończenie pracy nad pojedynczym urządzeniem, gdzie t jest ekspotencjalnym rozkładem malejącym razy φ za każdym podwojeniem się liczby naprawionych urządzeń przez danego naprawiacza. To oznacza, że naprawa pierwszego urządzenia zajmuje µ jednostek, drugiego µφ, trzeciego i czwartego µφ^2, naprawa numerów 5 do 8 wymaga µφ^3 itd. Określ rozkład czasu jaki klienci muszą czekać na naprawę swojego sprzętu jako funkcje od r. Rozważ scenariusz w którym naprawiacz z prawdopodobieństwem p nie może naprawić urządzenia. W Takim przypadku tym urządzeniem musi zająć się Inny naprawiacz.
Tak, więc większość symulacji mam już zrobione, jednak nie jestem do końca pewien co ja mam tutaj uzyskać na wyjściu?
Jak Wy rozumiecie:
"Określ rozkład czasu jaki klienci muszą czekać na naprawę swojego sprzętu jako funkcje od r."
- czyli mam na końcu namalować wykres? jeśli tak to co ma być na osiach?
- czy może wystarczy że oblicze czasy średnie?

Symulacje przygotowałem tak, że po włączeniu programu, należy podać parametry:
r, lambda, fi( założyłem że fi jest z przedziału (0,1) aby pasowało do treści), oraz ilość dni trwania symulacji.
na chwilę obecna określam czas naprawy każdego urządzenia (może być to kilka dni)



Z góry dziękuje za wszelkie sugestie
Pozdrawiam,
ODPOWIEDZ