Minimalizacja metodą Karnaugh

Kazorx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 12:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Minimalizacja metodą Karnaugh

Post autor: Kazorx »

Mam jutro koło poprawkowe z minimalizacji metodą tablicy Karnaugh... pierwsze koło zawaliłem a wydawało mi się, że wiem o co w tym chodzi, najwyraźniej myle jakies pojęcia i prosze o wyprowadzenie mnie z błędu.

Mamy daną funkcję:

\(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cup (3,4,6,7,9,11,12,14)}\)

w zadaniu jest podpis "zminimalizować w postaci iloczynowej i sumacyjnej"

Tu może pojawić się moje pierwsze niezrozumienie tematu, dla mnie funkcja
\(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cup (3,4,6,7,9,11,12,14)}\) - jest postaci SUMACYJNEJ
\(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cap (3,4,6,7,9,11,12,14)}\) - jest postaci ILOCZYNOWEJ
czyli w zadaniu komuś się zwyczajnie nie chciało przepisywać dwa razy tej samej funkcji i napisał słownie...

Czy dobrze to rozumuje?

Teraz zgodnie z zasadami metody Karnaugh zamieniamy te liczby na binarne i piszemy tablice Karnaugh oznaczajac kolumny i wiersze kodem Gray'a:

W przypadku funkcji SUMACYJNEJ czyli wg. mnie \(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cup (3,4,6,7,9,11,12,14)}\)
W kratki o kogdzie Gray'a występujących w naszej funkcji wpisujemy 1 a w inne 0 i następnie zaznaczamy najwieksze obszary z 1 o wielokrotnościach 2.


W przypadku funkcji ILOCZYNOWEJ czyli wg. mnie \(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cap (3,4,6,7,9,11,12,14)}\)
W kratki o kogdzie Gray'a występujących w naszej funkcji wpisujemy 1 a w inne 0 i następnie zaznaczamy najwieksze obszary z 0 o wielokrotnościach 2.

Dokładnie wg tej zasady (zresztą przepisanej ze skryptu autorstwa mojego wykładowcy) zrobiłem zadanie na kolokwium i sie okazało ze dokładnie cała tablica jest źle zapisana, zdębiałem bo wyszło na to ze w przypadku funkcji iloczynowej do tablicy wpisujemy 0 jesli liczba występuje w funkcji a 1 gdy nie występuje... :/

Prosze o wyjaśnienie dokładnie krok po kroku postępowanie w przypadku zadania z funkcją typu:
\(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cup (3,4,6,7,9,11,12,14)}\)
i
\(\displaystyle{ f(a,b,c,d) = \cap (3,4,6,7,9,11,12,14)}\)
ODPOWIEDZ