Studia IT

z3tor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 16 gru 2009, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro

Studia IT

Post autor: z3tor »

Witam. Jestem uczniem trzeciej klasy LO, w tym roku zdaje maturę. Zastanawiam się nad studiowaniem informatyki, nie ukrywam, że jedną z ważniejszych przyczyn tych moich rozważań są pieniądze, które zarabiają absolwenci IT, ale oczywiście zainteresowany samą informatyką też jestem. Jeśli chodzi o matematykę, czy angielski, nie jest źle (przewiduje zdanie rozszerzonej matury z tych przedmiotów na ok. 75-80%), ale z informatyką już nie jest tak różowo. W LO miałem jedynie rok technologi informacyjnej, na której kompletnie nic się nie nauczyłem, gdyż polegała ona na robieniu tabelek w Excelu. Była też informatyka, na której były podstawowe algorytmy w ELI. Praktycznie nic ponad to nie umiem. Nie jeden z was pewnie studiuje informatykę i to głownie tych osób się pytam: czy dam rade? Dodam jeszcze na koniec nieskromnie, że jestem w miarę bystry, więc jeśli na studiach będzie możliwość uczenia się wszystkiego od podstaw, to powinienem po pewnym czasie dogonić tych, którzy uczyli się bardziej rozszerzonej informatyki w LO, albo po prostu bardziej niż ja się nią do tej pory interesowali.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Studia IT

Post autor: Crizz »

Generalnie to wykładowcy na uczelniach wiedzą, że nauka informatyki w LO to spam, dlatego ich podejście jest typu "Zapomnijcie o wszystkim, czego was uczono do tej pory". Myślę, że nie masz się czego obawiać, najważniejsze jest logiczne myślenie, reszta jakoś sama pójdzie.
lukeee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Studia IT

Post autor: lukeee »

Witaj, jestem studentem informatyki na PW. Musze Ci powiedzieć że czego byś sie nie uczył w szkole średniej to na pewno tego nie masz na studiach. Np. na 1 semestrze z informatyki to masz tylko programowanie w C, systemy operacyjne na których omawiasz głownie jakieś pierdółki i podstawy informatyki czyli cała teoria automatów, gramatyki, maszyny turinga, wyrażenia regularne itp. Reszta to jakaś matma, fiza itp.
Wogóle to żeby dostać się na jakąś porządną uczelnie to bez fizyki będzie ciężko.. Na najmocniejsze wydziały w Polsce trzeba mieć ponad 200 punktów a ty z ang. i matmą na 100% będziesz miał tylko 125pkt.
Powodzenia w każdym razie.
z3tor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 16 gru 2009, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro

Studia IT

Post autor: z3tor »

hmmm, no ta fizyka mnie przeraza troche. Nie ma szansy, zebym ją zdawal na maturze, bo mimo, ze jestem w mat-fizie, to mam 7 matematyk w tygodniu, a tylko 1 fizyke, i to z najgorszym nauczycielem w historii świata. Szczrze mowiac, nie rozumiem obecności tak rozszerzonej fizyki na studiach informatycznych, przeciez to sie nikomu nie przyda w karierze zwiazanej z IT, czyz nie? W kazdym razie dzieki za pomoc, bede dalej nad tym tematem myslal
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Studia IT

Post autor: spajder »

Zależy czym się chcesz zajmować. Przy pisaniu programów biznesowych może się nie przyda. Przy pisaniu gier, symulacji potrzebujesz przekroju fizyki z wielu działów. Przy sieciach na pewno niezłą znajomość elektrostatyki. Przy tworzeniu grafiki przydaje się duża wiedza fizyczna (dzisiejsza grafika próbuje opisać wszystko wzorami...). Raczej radzę się tego uczyć:p
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Studia IT

Post autor: soku11 »

To może i ja się wypowiem. Na moim wydziale najbardziej problematycznymi przedmiotami na początku była matematyka i fizyka. Ogólnie żeby te przedmioty zdać trzeba mieć podstawy, których w LO przeważnie nie uczą. Jako, że większości z tych rzeczy w LO nie ma, to odbywały się specjalne zajęcia doszkalające w sobotę rano Biorąc pod uwagę poziom matematyki w szkołach średnich, to nadal te przedmioty będą problematyczne...
Ogólnie jak jesteś bystry i masz chęć się czegoś nauczyć, to dasz radę. W końcu na studiach tylko wskazują ci drogę, a ty douczasz się reszty sam.

Pozdrawiam.
lukeee
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Studia IT

Post autor: lukeee »

Ogólnie chodzi mi o to że będzie ciężko się dostać na jakąś lepszą uczelnie bez fizyki + zawsze fizyka jest na uczelni technicznej (u mnie na przykład sama teoria- niestety), na uniwerkach też pewnie dają do kierunków technicznych.
Odnośnie matematyki to da się materiał z całego semestru ogarnąć na 5 w tydzień Najgorzej jest z programowania bo trzeba regularnie oddawać jakieś projekty, większe lub mniejsze.
Awatar użytkownika
MatizMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 568
Rejestracja: 6 lut 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrowiec Św. / Warszawa (Ochota)
Podziękował: 106 razy
Pomógł: 41 razy

Studia IT

Post autor: MatizMac »

biorę pod uwagę Kraków i Warszawę... i z tego co wyczytałem z informatorów to na AGH i UW nie trzeba fizyki a na UJ i PW trzeba, więc to nie jest tak, że nie można bez fizyki dostać się na najlepsze uczelnie w Polsce
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Studia IT

Post autor: wszamol »

z moich informacji wynika, że na UJ nie trzeba fizyki, a pytałem osobiście, zresztą na stronie też nic nie wspominają (mówię o Wydziale Matematyki i Informatyki)
z3tor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 16 gru 2009, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro

Studia IT

Post autor: z3tor »

Tak, na niektóre, nawet najlepsze uczelnie, nie trzeba zdawać fizyki, chociaż i tak trzeba będzie potem się jej uczyć, zeby nadrobić materiał. Za to trzeba zdać matme wyśmienicie, wiadomo- coś za coś. NIe wiem jak z tym jest na AGH, ale na UW potrzebna jest matma na 90-96% (różne wersje słyszałem), na rozszerzeniu oczywiście. To jest mimo wszystko ponad moje umiejętności, bo muszę się przyznać, trochę się w tym liceum obijałem (od jutra zaczne sie uczyc ). Dlatego jeśli ktoś doradziłby jakąś może mniej renomowaną uczelnie, ale taką, na która nie trzeba zdawać fizyki i matma na ~80% wystarczy, byłbym jeszcze bardziej wdzieczny
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Studia IT

Post autor: Sokół »

lukeee pisze:Witaj, jestem studentem informatyki na PW. Musze Ci powiedzieć że czego byś sie nie uczył w szkole średniej to na pewno tego nie masz na studiach. Np. na 1 semestrze z informatyki to masz tylko programowanie w C, systemy operacyjne na których omawiasz głownie jakieś pierdółki i podstawy informatyki czyli cała teoria automatów, gramatyki, maszyny turinga, wyrażenia regularne itp. Reszta to jakaś matma, fiza itp.
Wogóle to żeby dostać się na jakąś porządną uczelnie to bez fizyki będzie ciężko.. Na najmocniejsze wydziały w Polsce trzeba mieć ponad 200 punktów a ty z ang. i matmą na 100% będziesz miał tylko 125pkt.
Powodzenia w każdym razie.
Wszystko zależy od punktacji i wydziału, na PWr rozszerzenie mat/fiz jest punktowane x 2.5
W 2009 na informatykę na elektronice próg był ~280, na wydziale inf. i zarządzania ~160. Samo zdanie matmy rozszerzonej na 80% gwarantuje 200 pkt.
Awatar użytkownika
MatizMac
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 568
Rejestracja: 6 lut 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrowiec Św. / Warszawa (Ochota)
Podziękował: 106 razy
Pomógł: 41 razy

Studia IT

Post autor: MatizMac »

a to może bo ja to: zrozumiałem jako, że 2 przedmioty na rozszerzeniu, a w tym liczy sie chyba też język
ej no i wg tego na AGH też tylko matma: ... _symb=nowa
To tylko na PW fizyka? O_o to po co ja się z tym tak męczę?
wszamol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 7 maja 2009, o 22:01
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Studia IT

Post autor: wszamol »

a ja mówiłem o tym na AGH matma plus język, progi wysokie
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Studia IT

Post autor: Sokół »

łapcie to:

Kod: Zaznacz cały

http://bi.gazeta.pl/im/8/4904/m4904178.pdf
co prawda z rekrutacji 08/09, ale dość świeże.
z3tor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 16 gru 2009, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wro

Studia IT

Post autor: z3tor »

To komu tu wierzyc? Wszamol mowi, ze na AGH progi wysokie, a w tym pdfie z linku Sokoła widać, ze tylko 72% pkt. starczało. Cos sie w zeszłym roku tak diametralnie zmienilo? Zrobili tam kierunek zamiawiany? Ma ktoś jakąś wiedze na temat informatyki Politechniki Poznanskiej? Wyższy poziom jest na wydziale Elektroniki, czy Informatyki i Zarzadzania?
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, o 23:51 przez z3tor, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ