Excel Formuła "Jeżeli"

ding
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2009, o 10:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy

Excel Formuła "Jeżeli"

Post autor: ding »

Witam .
Pierwszy raz udzielam się na tym forum dlatego wszystkich serdecznie witam.
Chciałem się zapytać czy ktoś pomoże mi w utworzeniu poprawnej formuły .
W excelu chcę zrobić tak że : w komórce A3 mam listę rozwijalną (państwa europy) i z „guzika” wybieram sobie dowolny tekst np. „Polska” . Teraz w komórce B3 w której też jest lista rozwijalna, ma się wyświetlać napis „Europa” . Na początku zrobiłem =JEŻELI(A3='Polska';B3=Europa;B3=puste) niestety nie działa .

Następnie jak będzie w A3 Niemcy to w B3 ma wyświetlić napis Europa zachodnia.

Bardzo proszę o sugestie i wskazówki .
Pozdrawiam .
abc666

Excel Formuła "Jeżeli"

Post autor: abc666 »

Można to zrobić tak
W B3 wpisujesz

Kod: Zaznacz cały

=JEŻELI(A3="Polska";"Europa";JEŻELI(A3="Niemcy";"Europa wschodnia";""))
I tak można zagnieżdżać jeżeli, jednak liczba zagnieżdżeń jest silnie ograniczona. Jaka jest liczba tych regionów do wyboru? Bo jeśli ich nie jest zbyt dużo to nie będzie problemu, będzie można użyć funkcji LUB(), w przeciwnym razie trzeba będzie myśleć nad czymś innym.
mkb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 5 paź 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 47 razy

Excel Formuła "Jeżeli"

Post autor: mkb »

Trochę niejasno opisujesz problem, po co lista rozwijalna w B3?
Zakładając, że mamy wybierać (A3) państwa z listy, a na wyjściu (B3) ma się pojawić region, zrobiłbym to tak:
1) w dowolnym miejscu (może być inny arkusz) tworzę dwukolumnową tabelę, w pierwszej kolumnie są nazwy państw, w drugiej odpowiadające im regiony Europy,
2) nazywam zakresy, np. całą tabelę jako "baza", kolumnę z nazwami państw jako "państwa" (bez cudzysłowów, aby nazwać zakres należy go zaznaczyć i wpisać nazwę tam, gdzie wyświetlany jest adres. Można też zaznaczyć obszar i Wstaw>Nazwa>Definiuj..),
3) w A3 ustawiamy sprawdzanie poprawności (Dane>Sprawdzanie poprawności), jako doswolone wybieramy listę i określamy źródło - nazwany zakres: =państwa
4) w B3 wstawiamy formułę: =WYSZUKAJ.PIONOWO(A3;baza;2;FAŁSZ)
ding
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2009, o 10:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy

Excel Formuła "Jeżeli"

Post autor: ding »

Witam ponownie.
Dziękuje Wam bardzo za pomoc
Do "abc666" liczba regionów będzie duża wiec mój tok myślenia jest mało wydajny.
Do "mkb" : wykorzystałem Twoją formułę i okazała się strzałem w dziesiątkę.

Jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ