Sześciany c++

atakujacy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2009, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 1 raz

Sześciany c++

Post autor: atakujacy »

Witam, piszę w sprawie trudności związanych z programowaniem w c++. Na poniedziałek mam zadane zadanie, do którego nie wiem nawet jak się wziąć. O to jego treść:

"Napisz program, który czyta liczbę naturalną dodatnią i wypisuje komunikat "TAK" lub "NIE" (wraz z końcem wiersza) w zależności od tego, czy dana liczba jest sześcianem pewnej liczby całkowitej. Na przykład dla liczby 27 program powinien wypisać "TAK", zaś dla liczby 16 − "NIE". "

Bardzo bym prosił aby ktoś mógł mi pomóc w rozwiązaniu jego oraz umieścił dokładne instrukcje (co, jak, dlaczego). Z góry dzięki
Ostatnio zmieniony 2 lis 2009, o 23:32 przez atakujacy, łącznie zmieniany 1 raz.
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Sześciany c++

Post autor: matshadow »

Kod: Zaznacz cały

#include <iostream>
#include <algorithm>
using namespace std;

bool jest(int n)
{
    for(int i=0; i*i*i<=n; i++)
        if(i*i*i==n) return true;
    return false;
}

int main()
{
    int n;
    cin>>n;
    if(jest(n))
        cout<<"TAK
";
    else
        cout<<"NIE
";
    system("pause");
    return 0;
}
No to tak - generalnie w pętli jedziemy kolejne liczby od 0 tak długo, dopóki sześcian tych liczb jest mniejszy lub równy badanej liczbie. Za każdym razem sprawdzamy, czy przypadkiem nie znaleźliśmy liczby, która podniesiona do sześcianu jest równa naszej liczbie. Typ bool jest typem prawda/fałsz. Więc jak znaleźliśmy tą liczbę, to zwracamy prawdę. Jak dojechaliśmy do liczby, której sześcian jest większy od badanej liczby i do tej pory nie zwróciliśmy prawdy, to zwracamy fałsz.
atakujacy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 paź 2009, o 14:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 1 raz

Sześciany c++

Post autor: atakujacy »

Oczywiście działa, dzięki Ci wielkie Mógłbyś podać mi swoje namiary? (Oczywiście mam na myśli nr gg )
ODPOWIEDZ