Problem z dyskiem twardym

Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: Undre »

Dostałem pare dni temu do oględzin dysk, z którym właściciel ma prosty problem - coś ( jak zawsze nie wiadomo co ) się zwaliło i nie można teraz sprzętu sformatować. Podłączając go do kompa miałem pewne problemy z wykryciem - na jednej taśmie jako slave obok mastera nie szło go wykryć BIOSem, podłączony w miejsce CD na drugą taśmę jako secondary master został po dłuższym poszukiwaniu wykryty (ciekawe skąd takie zachowanie). Prawdopodobnie dobry format załatwiłby sprawę, ale dysk wcześniej był konwertowany na NTFS i starszymi OS-ami typu 98SE go nie zobaczę, a jak odpalam go na XP to dochodze do momentu w ładowaniu systemu gdzie nagle pojawia się na chwilę ciekawy niebieski ekran, po czym następuje restart ( ciekawy wpływ dysku na system ). Nie mam więc zbytnio możliwości wpisania gdzieś "format d:" żeby zobaczyć co dalej będzie się działo. Pytanie brzmi - czy podług kogoś z was dysk nadaje się do kubła ? A jeżeli nie to jak można sformatować taki dysk ( o ile w ogóle się uda no ale chociaż spróbować bym chciał ) ?
Olo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 18 lis 2004, o 21:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: Olo »

próbowałeś spod dosa, z wiersza polecenie wykryś go i sformatować? Nie wiem czy go wykryje jak masz takie problemy z wykryciem, ale dos zawsze dobrze formatował
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: marshal »

Undre pisze: Podłączając go do kompa miałem pewne problemy z wykryciem - na jednej taśmie jako slave obok mastera nie szło go wykryć BIOSem, podłączony w miejsce CD na drugą taśmę jako secondary master został po dłuższym poszukiwaniu wykryty (ciekawe skąd takie zachowanie).

jaka plyta?
Undre pisze: Prawdopodobnie dobry format załatwiłby sprawę, ale dysk wcześniej był konwertowany na NTFS i starszymi OS-ami typu 98SE go nie zobaczę, a jak odpalam go na XP to dochodze do momentu w ładowaniu systemu gdzie nagle pojawia się na chwilę ciekawy niebieski ekran, po czym następuje restart ( ciekawy wpływ dysku na system ). Nie mam więc zbytnio możliwości wpisania gdzieś "format d:" żeby zobaczyć co dalej będzie się działo. Pytanie brzmi - czy podług kogoś z was dysk nadaje się do kubła ? A jeżeli nie to jak można sformatować taki dysk ( o ile w ogóle się uda no ale chociaż spróbować bym chciał ) ?
zrob sobie dyskietke startowa pod xp - sciagnij progza wdclear.exe z neta, wgraj na te dyskietke - odpal kompa (z podpietym trefnym dyskiem) na dyskietce startowej, uruchom program wdclear i wyzeruj ten dysk
Awatar użytkownika
Amon-Ra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 16 lis 2005, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew
Pomógł: 175 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: Amon-Ra »

WDClear - ale tylko w przypadków dysków WD.

Doraźnie możesz oczywiście wykonać formatowanie partycji z poziomu Konsoli Odzyskiwania po uruchomieniu komputera z instalacyjnej płyty Windows XP.
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: marshal »

Amon-Ra pisze:WDClear - ale tylko w przypadków dysków WD.
lol
moze ktos mial taki zamysl, ale zapewniam Cie, ze nadaje sie do kazdego
Awatar użytkownika
Amon-Ra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 16 lis 2005, o 16:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tczew
Pomógł: 175 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: Amon-Ra »

Niekoniecznie. Często używa się tego programu do beztroskiego wyzerowywania każdego dysku, nie wiedząc, że ryzyko uszkodzenia wzrasta, przekonałem się o tym na własnej skórze. W internecie krążą różne opinie na jego temat...
Zamiast tego najpierw dobrym zabiegiem byłoby proste wyzerowanie tabeli partycji partycjonerem z płyty instalacyjnej systemu, ewentualnie użycie programu do tego przeznaczonego, załóżmy BootIt NG.
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskiem twardym

Post autor: marshal »

ja uzywalem do conajmniej 4ech typow dyskow i zaden nie byl WD
nevermind
kazda liczaca sie marka ma wlasciwie soft dedykowany dla swojej marki - ja uzywam wdclear - niech bedzie zem ryzykant
fridek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: V LO Kraków

Problem z dyskiem twardym

Post autor: fridek »

Wykrywanie dysku nijak ma się do struktury logicznej, więc formatowanie nie ma sensu, może tylko zaszkodzić. Ja bym z dyskiem poszedł do serwisu bo wygląda na problem z elektroniką.
ODPOWIEDZ