liczny ujemne w systemie binarnym

Sonja

liczny ujemne w systemie binarnym

Post autor: Sonja »

Szukałam sposobu na przeliczanie na system binarny liczb ujemnych, ale ciągle nie jestem pewna na 100%
Bo na przykład jeden z artykułów mówi o standardowym zapisie - tylko z bitem znaku. I na przykład jeżeli takie 2 w systemie binarnym to 10 - to z bitem znaku będzie 110, czy może 10010 (to drugie trochę bez sensu jest, no ale...)?
Dla odmiany drugi sposób, jaki wygrzebałam to reprezentacja uzupełnieniowa...
Który sposób jest bardziej popularny, albo bardziej poprawny? Jeżeli w ogóle można tak o którymś powiedzieć...
raxilion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 maja 2009, o 23:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 4 razy

liczny ujemne w systemie binarnym

Post autor: raxilion »

Wydaje mi się, że reprezentacja uzupełnieniowa byłaby odpowiedniejsza bo z tego co kojarzę to głównie tak są zapisywane w komputerze liczby całkowite
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

liczny ujemne w systemie binarnym

Post autor: soku11 »

Znam 3 sposoby zapisu liczb ujemnych binarnie. Jednym z nich jest właśnie ZM (znak moduł), czyli pierwszy bit liczby wyznacza czy jest ona dodatnia czy ujemna. Co do samego sposobu zapisu liczby np. 2, to wszystko zależy od przyjętych założeń. W komputerach z procesorem np. 32 bitowych jedna liczba zajmuje właśnie 32 bity, czyli 4 bajty. Dlatego w takim formacie liczba 2 będzie wyglądała tak (konwencja zapisu big-endian):
\(\displaystyle{ \underbrace{0}_{0-dodatnia}\underbrace{00\ldots0}_{29 zer}\underbrace{10}_{2_{(10)}}}\)

Dwa pozostałe sposoby, to właśnie kody uzupełnień. Jest kod U1 (kod uzupełnień do jedności) oraz U2(kod uzupełnień do dwóch). Nie będę się na ich temat rozpisywał, gdyż na necie jest sporo materiałów. Mogę tylko powiedzieć, że U2 jest zapewne częściej spotykany, gdyż mapuje większy zakres liczb oraz nie ma problemu zera ujemnego i dodatniego jak w systemie U1 oraz ZM.

Oczywiście mówimy tutaj o zapisie liczb ujemnych całkowitych. Liczby ułamkowe są zapisywane jako zmiennopozycyjne, a to już zupełnie inna bajka

Pozdrawiam.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

liczny ujemne w systemie binarnym

Post autor: Dumel »

Znam 3 sposoby zapisu liczb ujemnych binarnie. Jednym z nich jest właśnie ZM (znak moduł), czyli pierwszy bit liczby wyznacza czy jest ona dodatnia czy ujemna.
ciekawostką jest że w tej reprezentacji są dwa zera- dodatnie i ujemne
efsien
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 17 lis 2008, o 19:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 12 razy

liczny ujemne w systemie binarnym

Post autor: efsien »

a moze mi ktos wylozyc prosto U2? gdyz na necie jest mnostwo ale wciaz nie rozumiem :/
Awatar użytkownika
rozkminiacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 24 wrz 2008, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 36 razy

liczny ujemne w systemie binarnym

Post autor: rozkminiacz »

wpisz sobie w google "Standard IEEE 754" i U2
ODPOWIEDZ