Jakiego linuxa wybrać?

czacha

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: czacha »

Zamierzam zainstalować sobie linuxa i chciałbym się trochę zorientować, którego najlepiej wybrać.
1) Musi być prosty w obsłudze, ponieważ nie mam żadnego doświadczenia z tym systemem.
2) Musi sprawnie działać na takim sprzęcie: Pentium 2 (400MHz), 192MB RAM.
3) Instalacja musi mieścić się na płycie CD.
4) Mógłby być dostępny po polsku ale to mniej istotne.

To już chyba wszystkie wymagania, które muszą być spełnione.
Którą dystrybucję zalecacie?
Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: czeslaw »

Ubuntu jest przede wszystkim łatwe w obsłudze i instalacji, spełniając wszystkie wymagania.
grzesuav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 28 lis 2006, o 15:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: tymczasowo Kraków

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: grzesuav »

To jak dobrze działa na jakim sprzęcie zależy najbardziej od tego jakiego środowiska graficznego użyjesz, nie wiem jak standardowy gnome działa na takim sprzęcie ale zawsze możesz użyć XUbuntu.
Awatar użytkownika
alchemik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 285
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 65 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: alchemik »

I ja mogę dodać, że Ubuntu powinno być tym twoim pierwszym, a jest to opinia kolegi, który miał niejedną dystrybucję.

Ja sam posiadam Fedorę, ale raczej nie polecam, ciężkie miałem początki.
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: spajder »

Ubuntu ma sporo wyższe wymagania minimalne (przynajmniej te, o których piszą) - oczywiście głównie przez gnome. Trochę niższe wymagania ma kde, ale cały czas nie na taki sprzęt. Polecam zainstalować debiana i do tego doinstalować jakieś środowisko graficzne. Ja pracowałem na xWindow, nie jest super wygodne, ale da się przeżyć.
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: adek05 »

Xubuntu, Fluxubuntu. Czyli tak jak piszą chłopaki ubuntu z lekkim środowiskiem. Najlepiej Fluxbox.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: scyth »

Mój pierwszy własny komputer miał prawie identyczne parametry, strasznie pod windowsem cięły się na nim filmy. Moim pierwszym linuksem był Mandrake (teraz Mandriva) i byłem bardzo przyjemnie zaskoczony szybkością - nic się już nie cięło i miałem wszystko, co potrzeba (w tym Kile do LaTeXa).
Jeśli byłbym na twoim miejscu to szukałbym jakiejś starszej dystrybucji i ją zainstalował (mój Mandrake 10.0 nadal działa na tym kompie - aż z ciekawości go podłączyłem) - nowe, szczególnie te, w których domyślnie dostajesz standardowe jądro, mogą sprawiać problemy z twoim (starszym) sprzętem. Z kolei miałbyś problem z instalacją "nowych" pakietów. Rozwiązaniem byłaby kompilacja jądra pod twój sprzęt i potrzeby, ale to pewnie dopiero za jakiś czas
Według mnie wszystko zależy od tego, ile masz czasu i chęci na naukę linuksa. Najpopularniejszy i pewnie najprostszy to Ubuntu (w zależności od środowiska graficznego K- , X-). Jeśli chcesz się pobawić to wybierz inną - ja przeszedłem przez Madrive, Auroxa, RedHata/Fedorę, Debiana, Suse, Archa i obecnie (już prawie trzy lata) mam Gentoo - tak znalazłem swoją dystrybucję.
Nie zrażaj się na początku, one zawsze są trudne. Opcji masz wiele, więc z nich korzystaj.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: czeslaw »

Też miałem Mandrake'a 10.0.
Mówią, że to system dla idiotów, jak Windows. Ale chyba można polecić na początek ;)
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: scyth »

Jak dla mnie był znakomity do nauki (choć za dobrze nie znam Ubuntu - kiedyś chciałem go zainstalować u mnie, ale miałem kernel panic przy kliknięciu myszką, więc go wywaliłem).
W środowisku linuksowym różnie się mówi o różnych dystrybucjach, ale najlepiej mieć własne zdanie poparte doświadczeniem.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: czeslaw »

Zgadza się, z lekką przesadą można by powiedzieć "ile ludzi, tyle zdań". Z lekką przesadą - bo nie ma tylu dystrybucji

Moim zdaniem do nauki Mandriva i Ubuntu to dwie dystrybucje, które przebijają wszystkie inne (pod względem łatwości konfiguracji i użytkowania). Na pewno jako pierwszego linuksa nie polecam Gentoo i Fedory. Więcej nie wiem.
czacha

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: czacha »

A więc zainstalowałem ubuntu. Trochę zamula ale raczej jestem zadowolony, jak już się trochę obeznam to zacznę się bawić w szczegóły. Być może zamula bo instalowałem bez formata, jako drugi system, jednak zawsze mogę to zrobić jeszcze raz.
Dziękuję za informacje, może z czasem wypróbuję także inne dystrybucje.
Pozdrawiam serdecznie.
technofetishist
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 4 mar 2007, o 21:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: technofetishist »

czacha pisze:A więc zainstalowałem ubuntu. Trochę zamula ale raczej jestem zadowolony,
Taak... Mam wrażenie, że w tym Linux już prześcignął Windows. Mnie Ubuntu na tym samym sprzęcie chodzi nieznośnie wolniej, niż Windows XP.
Szybkość działania i prostota obsługi, to w przypadku linuxów dwa krańce kontinuum, nawzajem się wykluczające. Gwarancją wydajnego działania jest kompilowanie wszystkiego na swoim sprzęcie, ale to z kolei wymaga umiejętności.

Moim zdaniem zresztą linux na desktopy, to dziś (i jeszcze długo) jawny oksymoron.
banias
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczebrzeszyn
Podziękował: 2 razy

Jakiego linuxa wybrać?

Post autor: banias »

Różnica między Linuxem a Windowsem jest taka, że Windows zamula i zamulać będzie, a bez względu na to, jak mocno zamula Linux zazwyczaj można coś z tym zrobić.

Na taki sprzęt polecałbym też Ubuntu, ale raczej jakieś starsze (w miarę możliwości).
ODPOWIEDZ