Układ realizujący funkcję

Awatar użytkownika
Gromnir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 18 lut 2009, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Układ realizujący funkcję

Post autor: Gromnir »

Mam pytanie czy mógł by mi ktoś wyjaśnić Jak:
zbudować układ realizujący funkcje Σ(0, 2, 5, 7)
Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

Układ realizujący funkcję

Post autor: kadiii »

Musisz najlepiej zminimalizować funkcję dowolną metodą(np. Siatki Karnaugh lub Quine'a McCluskeya) i potem wprost narysować(zbudować) zadany układ - w najprostszej formie - iloczyn to AND, dodawanie OR a jak zaprzeczasz to robisz negację bramki. Jeśli nie potrzebna ci minimalizacja to możesz wprost zapisać tę funkcję - poczytaj sobie o zapisie funkcji boolowskiej w kanonicznej postaci sumy - z tego również możesz zapisać wprost zadany układ. Oczywiście funkcje musisz dodefiniowac bo nie wiadomo z tego zapisu ilu jest zmiennych(można sie jedynie domyślać, że 3)
Awatar użytkownika
Gromnir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 18 lut 2009, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Układ realizujący funkcję

Post autor: Gromnir »

Ta siatkę karnapha mniej więcej potrafie stworzyć gorzej ze stworzeniem tego układu na bramkach.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

Układ realizujący funkcję

Post autor: kadiii »

No jak otrzymasz funkcje minimalną jakąś np. ab'+c'd' to zwyczajnie rysujesz(czy nie wiem co tam masz zrobić) to robisz w tym wypadku 4 wejścia i łączysz pierwsze 2 bramką AND negując wcześniej b potem podobnie robisz z wejściami c i d i wyjścia z tych dwóch bramek łączysz bramką OR - wyjście to wartość twojej funkcji. I tyle - wielkiej filozofii w tym nie ma, jeśli nie używasz różnych modułów i innych kombinacji.
Awatar użytkownika
Gromnir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 18 lut 2009, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Układ realizujący funkcję

Post autor: Gromnir »

Włąśneiz tymi bramkami mam najwiekszy problem nie wiem dokłądnie z kąd one się biorą.
ODPOWIEDZ