Funkcję 3 i 4 zmiennych

Awatar użytkownika
Gromnir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 18 lut 2009, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Funkcję 3 i 4 zmiennych

Post autor: Gromnir »

Mam jeszcze 2 pytania dotyczące informatyki, może to nie jest dobre forum na takie tematy ale widzę że ludzie się tu znaja na rzeczy więć pytam:

Ile bramek potrzeba aby zrealizować funkcję 3 zmiennych y = Σ (1,2,4,7)

Zaprojektować układ realizujący funkcję 4 zmiennych y = Π (1,3,4,6,9,10, 13,15)

Z góry dzięki za pomoc
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Funkcję 3 i 4 zmiennych

Post autor: soku11 »

Jak przypomniesz mi, co dokladnie te zapisy oznaczaja (podobny przedmiot mialem jakies 2 lata temu), to moglbym ci moze cos doradzic.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Gromnir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 18 lut 2009, o 19:56
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

Funkcję 3 i 4 zmiennych

Post autor: Gromnir »

No ja do końca tez tego nie rozumniem dlatego piszę. Ale zdaje mi się że chodzi tu o bramki logiczne i mapy karnapha.
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Funkcję 3 i 4 zmiennych

Post autor: soku11 »

Chodzi mi tylko o sam zapis funkcji wyjscia. Tzn. nie pamietam co oznacza ta suma i pi (wiem, ze suma to cos z logicznym or a pi to cos z logicznym and). Powinienes miec cos w wykladach o tym... Ze o bramkach logicznych i mapach, to ja oczywiscie wiem...

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

Funkcję 3 i 4 zmiennych

Post autor: kadiii »

mapy karnapha
<- widać, że małe masz pojęcie. Warto doczytać. Zapis z sigma i z pi oznacza kolejno zapis funckji w postaci kanonicznej sumy i iloczynu. Mówiąc jeszcze prościej w pierwszym masz funkcję zapisaną jako suma iloczynów wszystkich zmiennych, w drugim iloczynu sum. Np.
Jesli w w pierwszym mamy 1 mamy liczbę 1 to oznacza, że wystepuje implikant a'b'c. Postać iloczynowa jest dopełnieniem do postaci sumy(i na odwrót) - te implikanty, które nie wystepują w sumie są implicentami w iloczynie(warto przemysleć bo jest to proste i logiczne :) )
A co do meritum sprawy:
Najpopularniejsze 2 metody minimalizacji w wersji akademickiej to metody siatek Karnaugh i metoda Quine'a-McCluskeya. Są one opisane dobrze w internecie - wystarczy trochę poszukać i wybrać opis, który cię przekonuje i jest dla ciebie zrozumiały. Podrzucam znaleziony w minutę skrypt, który sam to rozwiązuje jednak radzę się zapoznać się z tymi metodami bo akurat są one dość proste i wymagają jedynie pamiętania ich algorytmu.
a oto ten link
ODPOWIEDZ