Kilka zadań do obliczenia z informatyki

michalkawiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2006, o 20:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Kilka zadań do obliczenia z informatyki

Post autor: michalkawiak »

Witam!

Mam za kilka dni egzamin z architektury komputerów i sieci i tam (tzn. na egzaminach z poprzednich lat) są zadania, których nie umiem rozwiązać, ani też znaleźć rozwiązania w internecie. Szczerze mówiąc nie wiem, czy to jest odpowiedni dział, ale nie miałem pojęcia gdzie to napisać


1) procesor posiada 2-poziomowy mechanizm stronicowania. Strony, tablice stron i katalogi tablic stron mają rozmiar 4 kiB. Pojedyńczy element tablicy stron i katalogu tablic stron zajmuje 4B. Ile pamięci minimalnie muszą zająć struktury opisujące 256 MiB ciągłego obszaru pamięci stronicowanej?

2) Procesor pobiera 50W mocy. Maksymalna temperatura jego obudowy wynosi 70 st. C.Rezystancja termiczna radiatora z uwzględnieniem rezystancji termicznej styku obudowy procesora z radiatorem wynosi 0,4 K/W. Przyjmijmy, że gęstość powietrza wynosi 1 kg/m^3, a jego ciepło właściwe to 1000 J/kg*K. Temperatura powietrza na zewnątrz obudowy wynosi 30 st. C. Jaką szybkość przepływu powietrza wokół radiatora w dm^3/s trzeba wymusić za pomocą wentylatora, żeby procesor nie przegrzał się?

3) oszacuj ile razy wzrośnie pojemność dysku twardego, gdy zamiast stałej liczby sektorów na ścieżce (cylindrze) dysk zostanie podzielony na 6 stref i w kżdej strefie będzie zachowana stała liczba sektorów na scieżce. Promień najbardziej zewnętrznej ścieżki jast 4 razy większy od promienia najbardziej wewnętrznej ścieżki. Przyjmij, że gęstość zapisu ograniczona jest pewną stałą liczbą bitów na jednostkę powierzchni. Przedstaw stosowne obliczenia.

4) Komputer A wyposażony jest w dysk 72GB podłączony przez Ultra-160 SCSI, a komputer B w dysk 200GB podłączony przez SATA. Komputery A i B połączono za pomocą USB 2.0. Oszacuj, wynikający z wyzej wymienionych ograniczeń, czas kopiowania całego dysku komputera A na dysk komputera B.

Będę wdzięczny za rozwiązanie chociaż jednego z tych zadań!
ODPOWIEDZ