Studia zwiazane z informatyka?

ArChAs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2006, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z mamy i taty

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: ArChAs »

Witam.
Ucze sie w liceum w klasie o profilu mat-fiz. Na lekcjach informatyki piszemy glownie programy w pascalu, czesto zwiazane z tematami na matmie (ten sam nauczyciel). Moim problemem jest to, ze pisanie programow, mnie zupelnie nie interesuje. Z dziedziny komputerowej o wiele bardziej lubie sieci, hardware, software, webmastering, programowanie w php, systemy operacyjne i technologie teleinformatyczne. Z tego co wyczytalem i zaslyszalem to informatyka na studiach jest zdecydowanie dla tych, ktorzy preferuja programowanie. Co powinienem wybrac po liceum? Na czym powinienem sie skupic najbardziej?

Pozdrawiam,
ArChAs
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tarnoś »

Jeśli interesują Cie sieci i rozwiazania powiedzmy bardziej techniczne niz programowanie to chyba należy wybrać politechnikę - tam zawsze program studiów jest bardziej skierowany hardwarowo... ale nawet u mnie (uniwerek) sa 2 specjalnosci - jedna powiedzmy prgramistyczna, druga sieciowa (tak ogólnie rzecz ujmując)...

Proponuje jednak pytać się o konkretne miasto/uczelnie....
Awatar użytkownika
Vixy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1830
Rejestracja: 3 lut 2006, o 15:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: z gwiazd
Podziękował: 302 razy
Pomógł: 151 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: Vixy »

ja proponowałabym politechnikę Chyba na kazdej uczelni na informatyce jest programowanie ...
Awatar użytkownika
tomekbobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 271
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 17 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tomekbobek »

to zalezy ale na wiekszosci uczelni, z tego co slyszalem, jest na poczatku ogolna inofrmatyka, a po jakims czasie wybierasz sobie specjalizacje np. sieci, programowanie czy grafika. Poszperaj po stronkach uczelni.

Tarnoś widze, ze jestesmy ziomki z jednego miasta Czyzbys studiowal w naszym Kozim Grodzie
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tarnoś »

Zgadza sie... dumny student informy na UMCSie ;p

Jeśli ktoś chce usłyszeć prawde (przynajmniej o informie na UMCS) to prawda jest taka że i tak te studia nie przygotują cie do przyszłej pracy chyba że myślisz o zostaniu na uczlnii (:? ).

Na UMCS te specjalności to też delikatna ściema, ale trzeba sie z tym pogodzić i samemu pracować
Awatar użytkownika
tomekbobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 271
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 17 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tomekbobek »

kurde lipa. bo ja chcialem isc na informe albo na ekonomie na umcs wlasnie bo na polibude nie chce isc bo tam w ciul fizyki a to co na tej informie taka straszna lipa
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tarnoś »

Ja bardzo nie chce odradzać tych studiów bo są całkiem spox - tylko trzeba iść tam ze świadomościa tego że praktycznych rzeczy to trzeba sie nauczyć samemu :p

Ale klimat na wydziale jest ekstra i jeśli bedziesz sam cos programował itd to łatwo sie zakręcić w jakiejś robocie etc.

Jeżeli potwierdzi się to co słysze od dłuższego czasu to bedziesz miał lepiej, mianowicie ma sie zmienić program studiów i np. juz od 1 roku bedzie nauka w C a nie w Pascalu. Do tego prawdopodobnie unikniesz spotkania z Docentem. Dlatego wszystko wskazuje na to ze od nowego roku studia te beda bardziej lajtowe i praktyczniejsze.


P.S. Ja też chciałem uniknąć fizyki.... no udało się połowicznie, no ale na tym poziomie chyba dam rade.... jeśli jednak nie chcesz mieć nadmiernego kontaktu z fizyka (szczególnie ta bardziej zamotana) to bedziesz musiał wybrać specjalnośc tzw "matematyczna" czyli zorientowana na programowanie.

P.S.2. Ekonomie na UMCS odradzam... schodzi na psy, studia nieciekawe, denny poziom... jak nie chcesz w McDonaldzie frytek sprzedawać to pomyśl o czymś innym
Awatar użytkownika
tomekbobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 271
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 17 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tomekbobek »

dzieki za cenne informacje ja bylem napalony na informatyke, w gimnazjum sie bawilem w delphi i to mnie na mase ciekawilo. Wszystko sie zmienilo jak przyszedlem do liceum. sorka od informy co nic nie tlumaczy i tylko pisze nam programy na tablicy i przepiszcie a potem mamy to niby umiec... I zaczalem myslec o ekonomii, a ze pieniadze ciekawia chyba wszystkich to wiesz Nie wiem zloze i tu i tu na umcs, ale ciagnie mnie do informy, jescze jak mowisz, ze maja byc zmiany. A ciezko sie utrzymac na informie
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tarnoś »

No na informie zawsze było cieżko, ale póki co uważam że jak nie masz totalnie olewczego stosunku do studiów to wszystko zaliczysz. Oczywiście u niektórych wykładowców zdawanie w sesji poprawkowej to jest normalka, ale studiować się da.

Pewnie nie trafisz juz na Docenta to w ogóle luzik (on zawsze był rekordzista).
Pierwszy rok to takze oblewanie z analizy matematycznej, ale mniemam ze w matmą nie masz problemów, a i tak poziom analizy nie jest zbyt wygórowany

Ogólnie nie jest strasznie.

Na Ekonomie tez składałem... ale jeśli o ten kierunek chodzi to polecam W-we albo coś ambitniejszego niz UMCS...

Jeśli kiedyś bawiłeś sie w Delphi to już jesteś gość - ocziwście na roku jest kilka osób co już ciutke "poważniej" programują, ale wiekszość jest zielona, więc nawet same zainteresowanie informatyka jest juz sukcesem. Niektórzy tu po prostu trafiają bo są dobrzy z matmy a z informatyka mieli tyle wspólnego co.....
Awatar użytkownika
tomekbobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 271
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 17 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tomekbobek »

co do delphi to ja nie wiem juz czy cos pamietam... ale jakbym posiedzial troche to by mi sie poprzypominaly procedurki bo do pascala to sie strasznie zrazilem w liceum, co pisalem wczesniej i troche zonk... no ja tam bym nie olewal, tylko najpierw trzeba sie dostac, a na informatyke to niezly hardcore, kilkanascie osob na miejsce chyle czola,ze dales rade pewnie niezle naczesales maturke z matmy a na uczelnie to tylko te lubelskie za wygodnie mi w domku by go opuszczac:p tymczasem lece na meczyk bo cwiercwinal LM leci

pozdrawiam
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tarnoś »

W tym roku bylo chyba niecałe 12 osob na miejsce, ale nie jest tak strasznie czesc osob odpada w przedbiegach a ci najlepsi i tak laduja w Wawie....

nawet jak Ci kiepsko pojdzie matura to walcz do końca tj. pisz odwołania, bo jeszcze we wrześniu przyjeli kilka osób (w tym mojego kumpla), które w pierwszym "rzucie" nie były nawet na liscie na matematyke.... no ale życze ci miejsca pośród pierwszysch 60 osób

Natomiast o Pascalu zapomnij - jeśli wejda te zmiany to nie beda go uczyli, a język jak wiadomo nadaje sie w zasadzie tylko do celów dydaktycznych... idz w kierunku C++, bedzie ci łatwiej na C i jak pomyslisz o .NET to szybko przeskoczysz na C# (ewentualnie Java ale to przyda sie na studiach dopiero później)
mat1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3393
Rejestracja: 29 sty 2006, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 466 razy
Pomógł: 197 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: mat1989 »

No najlepszy to chyba Uniwersytet Warszawski jeżeli chodzi o studia w tym kierunku.
Awatar użytkownika
tomekbobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 271
Rejestracja: 16 kwie 2005, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 17 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tomekbobek »

Ja bede robil wszystko zeby sie na studia dostac chodzby do 1 pazdziernika bede pisal odwolania pierwsza 60 to byloby cos dzieki A to radzisz mi sie pobawic w C czy od razu w C++, zeby mi latwiej bylo na studiach
Xfly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 13 mar 2006, o 20:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowogard
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 10 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: Xfly »

Z tego co wiem to inforamtyka na poczatku opiera sie glownie na matmie, matmie i jeszcze raz matmie

pozniej w zaleznosci od spacjalnosci jest wiecej zajec np z programowania


szczeze to najlepiej jakbys przeczytal jakis wstep do programownia

pozniej najleiej Pascal a po nim c++ lub Java

programowanie nie jest latwe, ale jest fajne


powodzenia
tarnoś
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 341
Rejestracja: 31 gru 2004, o 15:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 29 razy

Studia zwiazane z informatyka?

Post autor: tarnoś »

Xfly pisze:Z tego co wiem to inforamtyka na poczatku opiera sie glownie na matmie, matmie i jeszcze raz matmie

pozniej w zaleznosci od spacjalnosci jest wiecej zajec np z programowania


szczeze to najlepiej jakbys przeczytal jakis wstep do programownia

pozniej najleiej Pascal a po nim c++ lub Java

programowanie nie jest latwe, ale jest fajne


powodzenia
Cóż... chyba infy nie studiujesz.....

O Pascalu zapomnij Tyle co go robiłeś w LO wystarczy ;p (jakieś wstępy do programowania też są chyba o kant d*** potłuc - na studiach i tak Ci pewne rzeczy wtłoczą do głowy)

Wybór między C a C++... wydaje mi się że lepiej od razu C++, jak się tego nauczysz to z C na zajęciach też nie bedziesz miał problemów, a bedzie to bardziej praktyczne. Na początek zakup sobie np. "Symfonie C++" i pomalutku działaj w tym.

Nieprawdą jest że informatyka to na początku tylko matma, a na pewno nie będzie tak od przyszłego roku na UMCS... dzisiaj się dowiedziałem od ćwiczeniowca że np. Analiza matematyczna (najobszerniejszy dotad przedmiot matematyczny) zostaje obcięta do 30 godzin w całym toku (obecnie jest 90). Na pewno nie jest to dobrze, bo matematyka ma wiele zastosowania w programowaniu ale dzieki temu bedzie bardziej lajtowo i może będzie wiecej czystej informatyki....

Co do programowania... nawet bez najmniejszego przygotowania można na studia startować bo i tak wszystko jest robione od początku. Więc tym sie nie przejmuj.
ODPOWIEDZ