RPN - odwrotna notacja polska

Awatar użytkownika
e-km
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 4 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: e-km »

Jakie są zasady pisania wyrażeń algebraicznych w RPN? Wikipedia podaje jakies wskazowki, ale sa one dla mnie niezrozumiale (stos?), a reszta stron powiela to samo. Czy moze ktos wie w jaki sposob i kiedy mozna sie nia polugiwac?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: kadiii »

Powiedz czego dokładnie nie rozumiesz. W odwrotnej notacji polskiej chodzi o zapis wyrażenia w formie beznawiasowej. Używa sie ją np. w kalkulatorach. Istnieją dwa standardy zapisu np. 2*(1+2) może być zapisana jako 2 1 3 + * lub 1 3 + 2 *. Myśle, że druga wersja jest bardziej przejrzysta za dwoma liczbami stoi operator działania jakie należy na nich wykonać. Co do stosu to użycie go choćby w
Algorytm obliczenia wartości wyrażenia RPN
1. wyzeruj stos
2. dla wszystkich symboli z wyrażenia RPN wykonuj:
1. jeśli i-ty symbol jest liczbą, to odłóż go na stos
2. jeśli i-ty symbol jest operatorem to:
1. zdejmij ze stosu jeden element (ozn. a)
2. zdejmij ze stosu kolejny element (ozn. b)
3. odłóż na stos wartość b operator a
3. zdejmij ze stosu wynik
z Wikipedii jest uzasadnione jego własnością, jak zwykły materialny stos : co położysz pierwsze zdejmiesz ostatnie. Nie wiem w czym dokładnie tkwi twój problem, więc jak chcesz coś więcej to pisz(nie wiem czy mój wywód coś rozjaśnił ) A i jeśli myślisz, ze zrozumiałeś już problem ONP to sprawdź się na
Awatar użytkownika
e-km
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 4 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: e-km »

kadiii, wiec ja mam ogolnie takie pytanie czy moge zapisac ta notacja kazde dzialanie? na informatyce sie nie znam, ale ogolnie chcialabym sie po prostu nauczyc zapisywac co chce ta notacja i tu wlasciwie tkwi moj problem.
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: kadiii »

Żeby się nie pomylić powiem, że większość(taka ostrożność). Tak na poważnie to po co ci umiejętność zapisu wyrażeń w tej notacji? Ciekawość, czy może wymyślasz własną i chcesz się trochę wzorować :wink: ? Bo chyba algorytm jest prosty, szczególnie przy drugiej wersji zapisu-liczba liczba dowolny operator,zaczynasz zawsze od najbardziej 'wewnetrznych' do najmniej-chyba sobie poradzisz. Jak ciekawią cię notacje to zobacz tez

Kod: Zaznacz cały

http://www.xnumber.com/xnumber/rpn_or_adl.htm
i polecam poznać się na informatyce(choć trochę) bo warto :wink:
Pozdrawiam dociekliwą poszukiwaczkę wiedzy :wink:
Awatar użytkownika
e-km
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:04
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 4 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: e-km »

No więc mówiąc prawdę prosto w oczy - ciekawość i chęć poznania czegoś nowego dziekuje, kadiii pozdrowienia wzajemne
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: Undre »

Jako że odwrotna notacja polska jest tworem bodajże Łukasiewicza, nie rozumiem stosowanego na wikipedii skrótu RPN ... co to ma być ... jak nasze to nasze i niech będzie ONP

Co do zagadnienia, to miałem to dzisiaj na wykładzie i do materiałów z tego wykładu zamieszczam link ... a dokładniej dwa bo nie pamiętam w którym to było :

... PI_1_2.pdf
... PI_3-4.pdf

pozdro
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: kadiii »

Nie jest to całkowicie twór J.Łukasiewicza. Wymyślił ją australijczyk Charles Hamblin na podstawie notacji polskiej naszego matematyka. Jest ona znana jednak pod obiema nazwami. A angielski jako, bądz co bądz, język międzynarodowy pojawia się w takich dziedzinach jak informatyka i matematyka. Nie ma więc się co 'oburzać' :wink: bo wkońcu w nazwie został człon 'polska'.
Pozdrawiam
pi13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 25 lut 2006, o 12:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: zeta2

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: pi13 »

e-km pisze:kadiii, wiec ja mam ogolnie takie pytanie czy moge zapisac ta notacja kazde dzialanie? na informatyce sie nie znam, ale ogolnie chcialabym sie po prostu nauczyc zapisywac co chce ta notacja i tu wlasciwie tkwi moj problem.
Najlepiej zapoznać się z obsługą kalkulatorów finansowych firmy Hewlett-Packard np. HP12C
Platinium z RPN: Reverse Polish Notation, może przydać się przy niektórych operacjach
finansowych jak np. kredyty większych sum pieniężnych bo to co robią Banki na PC lub
na kalkulatorach programowalych jest w zasadzie obarczone błędem. Chodzi też o szybkość
i dokładność obliczeń.

kompetentny odnośnik do certyfikowanych przez CFA kalkulatorów znajdziecie na stronie
organizacji
bat_s
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skrzyszów

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: bat_s »

Witam, czy wie ktos jak można rozwiązać problem - (minusa) przed wyrazeniem.
Jak np wyglada to wyrażenie w ONP: -2*(2+3) ?
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

RPN - odwrotna notacja polska

Post autor: kadiii »

Raczej nie ma na to jakiegoś ideowego rozwiązania. Rozwiązuje się to poprzez użycie jakiegoś znacznika zmiany znaku róznego od symbolu '-' mającego określone parametry. Jeśli chcesz możesz zapisać tak ((0-1)*2) ale jesli chcesz
żeby to było bardziej użyteczne to uzyj jakiegoś znacznika np. z23 oznaczałoby odłóż na stos kolejny symbol ze zmienionym znakiem.
ODPOWIEDZ