[C] Wprowadzanie wielomianu

Nighthunter24
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 7 mar 2009, o 10:41
Płeć: Mężczyzna

[C] Wprowadzanie wielomianu

Post autor: Nighthunter24 »

Mam pytanie : czy ktoś mógłby mi dać jakieś wskazówki jak zdefiniować dowolny wielomian w C tzn. chodzi o to żeby użytkownik miał możliwość wpisania dowolnego wielomianu a komputer go odczyta (potrzebne jest mi to do mojego projektu przy obliczaniu całek oznaczonych - i sam algorytm całkowania nie jest trudny - jedynie nie wiem jak napisać ten kod dla wprowadzania tych wielomianów)? I jeszcze jedno mam pytanie : zamierzam stworzyć ten program z różnymi opcjami przypisany liczbom - i między innymi ma się znaleźć opcja wyjścia - tyle że chodzi mi nie tylko wyjście z programu ale też możliwość wyjścia z opcji w czasie wykonywania instrukcji przez użytkownika (w sensie że użytkownikowi odechciało się wpisywać cokolwiek w tej opcji i nie chce nic wpisywać żeby wyjść z tej opcji ale chce poprostu mieć możliwość wyjścia w każdej chwili programu wciskając np: escape) - jak to zrobić?
Kajot
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 16 mar 2007, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Pomógł: 18 razy

[C] Wprowadzanie wielomianu

Post autor: Kajot »

albo ja za duzo pije, albo Ty za duzo pijesz, albo oboje za duzo pijemy, ale niewiele z tego rozumiem
a wczytywanie wielomianu to IMO najlatwiej po wspolczynnikach pojechac, chyba ze koniecznie chcesz zeby user podawal go jak cos takiego:
3x^2+6x^+6
to wtedy trzeba lekko sparsować wejscie, osobiscie bardzo nie lubie a parser mozesz sobie zrobic z pol-gotowca, jakiegos generatorka - przegoogluj
choc jak mowie - jak nie musisz - wczytuj potegi kolejnych stopni wielomianu, ewentualnie wprowadzac dane w stylu
4 5 6 7
<wspolczynnik> <potega> ...
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6908
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

[C] Wprowadzanie wielomianu

Post autor: Mariusz M »

Od biedy wystarczy jednowymiarowa tablica z dynamiczną alokacją pamięci
W takim wypadku w komórce o indeksie 0 będzie przechowywany wyraz wolny wielomianu
w komórce o indeksie 1 będzie przechowywany współczynnik przy x
itd
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

[C] Wprowadzanie wielomianu

Post autor: matshadow »

Popieram Kajota, wczytywanie samych współczynników to dobry pomysł. Tak zrobili np. na Spoju
ODPOWIEDZ