Jakiego języka sie uczyć

Tomo20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 5 lut 2009, o 18:47
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: Tomo20 »

Delphi, C++, Perl. Znam tylko podstawy Pascala ale to już przeżytek.
Jaki jezyk jest teraz na czasie i nie bedzie przeżytkiem za kilka lat.
Ile czasu musze poswiecic na nauke.Ile godzin w tygodniu.
Na studiach maja przewaznie 2 godz. w tygodniu przez rok.
Jakie ksiazki mi polecicie.
Do C++ to chyba Symfonia c++ albo Thinkink C++ .Ta pierwsza jest według mnie napisana za dokładnie. Wytłumaczone jak w przedszkolu.
Quentin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 16 lut 2009, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 50 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: Quentin »

Tomo20 pisze:Ile czasu musze poswiecic na nauke.Ile godzin w tygodniu.
Tyle ile tylko chcesz...
Tomo20 pisze:Jakie ksiazki mi polecicie.
Do C++ to chyba Symfonia c++ albo Thinkink C++ .Ta pierwsza jest według mnie napisana za dokładnie. Wytłumaczone jak w przedszkolu.
Skoro wiesz to po co się pytasz Wytłumaczone rzeczywiście dokładnie, ale za to nie ma nieporozumień. Tak naprawdę to Symfonię da się przeczytać, na początku tylko uważa się, że "nic z tego nie zapamiętam, bo to ma aż 1200 stron"...
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: spajder »

Tomo20 pisze:Ile czasu musze poswiecic na nauke.Ile godzin w tygodniu.
Na studiach maja przewaznie 2 godz. w tygodniu przez rok.
2h w tyg samych zajęć... a tam się praktycznie tylko sprawdza, czego się nauczyłeś (u mnie tak było). Ja osobiście nad javą i c++ (pozostałe znam jako-tako) przez ostatnie 3 lata siedzę średnio koło 30-40h (sic!) w tygodniu i nie uważam, żebym któryś z nich znał bardzo dobrze.
Tomo20 pisze: Jakie ksiazki mi polecicie.
do C++ zobacz to:

Symfoni nie znam, Thinking jak najbardziej (w miarę łatwe).
Ja podstaw uczyłem się z Szkoły Programowania C++, bardzo polecam (ale jak się trochę poduczysz, bo ciężko napisana) Język C++ (Stroustroup, twórca tego języka).


Natomiast jakiego języka się uczyć - sprecyzuj najpierw, co chcesz pisać - gry, aplikacje biznesowe, programy sieciowe czy jeszcze coś innego - bo używa się przy tym różnych technik i języków.
Podpowiem: na pewno jest praca na języki takie jak php, c#, java. Pojawia się sporo na ruby (ale nie wiem, czy to się utrzyma). C++ to głównie gry i sterowniki
Awatar użytkownika
kwak2k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2008, o 09:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 6 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: kwak2k »

jesli chodzi o zarobek to c#,java

jak chcesz cos zrozumiec z prawdziwego dzialania jakiegokolwiek jezyka to zacznij od asm, potem c i w góre, tak jak wyzej napisano teraz jest popyt głównie na jezyki obiektowe i skryptowe...

...chociaz taki biedny programista potem sam niewie co i jak jest tworzone i zapisywane w pamieci (a sam kod zawiera mase nieuzytecznych bibliotek)

spajder:na c++ sterownikow to sie nie robilo dawniej (moze dzisiejszymi czasy sie cos zmienilo), raczej asm
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: spajder »

dziś właśnie systemy wsadowe głównie w c++ się pisze. Sam się zdziwiłem jak pierwszy raz to usłyszałem
Awatar użytkownika
nico89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 20 mar 2006, o 16:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole Lub.
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 7 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: nico89 »

Mam taki sam problem, do tej pory uczyłem się C/C++ orazy javy. Znam skladnię tych jezykow, podstawowe algorytmy, operacje na klasach, plikach, dziedziczenie i takie tam podstawy. Do tej pory pisalem jeydnie programy konsolowe ktore tak naprade do niczego nie były przydatne. W końcu chcialbym napisać jakąś konkretną aplikacje okienkową na winde czy to linux. Myślalem o QT4 ale szukając troche po internecie, stwierdzilem ze ta biblioteka jest mało popularna, nikt nie wspomina o niej w wymaganiach pracodawców. Ogólnie to stwierzam ze sam C++ staje sie coraz mniej popularny. Co polecacie? W którym pójść kierunku?
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: matshadow »

Nie tyle mniej popularny, ile wszyscy go znają Teraz na topie są C# i Java
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: Dumel »

ja czytalen kiedys wypowiedz jakiegos infornatyka ktory pisal ze znajac jeden jezyk dobrze kolejnego mozna sie nauczyc w kilka godzin. c, c++, c#, java sa podobne. mysle ze szkoda czasu na zglebianie samego jezyka, lepiej zajac sie algorytmika i/lub jakimis zaawansowanymi technologiami.
Awatar użytkownika
Dedemonn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 689
Rejestracja: 21 lut 2007, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z kompa
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 137 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: Dedemonn »

ja czytalen kiedys wypowiedz jakiegos infornatyka ktory pisal ze znajac jeden jezyk dobrze kolejnego mozna sie nauczyc w kilka godzin
Naucz się C++ dobrze i spróbuj się nauczyć takiego Haskella w parę godzin. GL! ;]
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: Dumel »

chodzilo mi o jezyki jakkolwiek podobne, a te ktorych sie najczesciej uzywa często podobne są
katsu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2007, o 15:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdynia

Jakiego języka sie uczyć

Post autor: katsu »

Dedemonn pisze:
ja czytalen kiedys wypowiedz jakiegos infornatyka ktory pisal ze znajac jeden jezyk dobrze kolejnego mozna sie nauczyc w kilka godzin
Naucz się C++ dobrze i spróbuj się nauczyć takiego Haskella w parę godzin. GL! ;]
No ale nie mieszajmy języków strukturalnych i obiektowych z funkcyjnymi i logicznymi

A osobiście polecałabym zacząć z dołu, ale od C a nie asma zwłaszcza, że ten drugi często wykorzystuje funkcje biblioteczne C.
C -> ANSI C
Potem proponuję Javę jako ładną obiektówkę i tu można Thinking in Java, bądź jakoś lżej
Do C++ nigdy Thinking in C++, bo jak Bruce Eckel zna się na Javie tak na C++ wydaje mu się, że się zna.
No i nigdy nie zaczynać od PHP, wynikną z tego tylko problemy złych nawyków, śmiecenia w kodzie itd.

A te 2h na studiach w tygodniu to często wykład, na którym i tak cię nie nauczą programować, a projekty to i po 8h.
W domu proponuję znaleźć sobie problem i napisać (polecam np pl.spoj.pl), bo inaczej wyleci z głowy.
ODPOWIEDZ