OI - proszę o sugestie

gerg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 20 paź 2008, o 15:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 2 razy

OI - proszę o sugestie

Post autor: gerg »

Na początku zaznaczę, że przede wszystkim interesuję się matmą i OM jest dla mnie priorytetowa, ale ostatnio zacząłem się zastanawiam czy nie spróbować swoich sił także w OI w 2 klasie (teraz jestem w 1 klasie LO). Przyjrzałem się bliżej OI i dowiedziałem się, że tam jest to co mnie interesuje, czyli algorytmika.

Chcę również zaznaczyć, ze nie zależy mi na dogłębnym poznaniu jakiegoś jeżyka (na studia nie wybieram się na infe, prawdopodobnie matma). Chcę poznać język w minimalnym stopniu który umożliwi mi bezproblemowe pisanie algorytmów.

Po pierwsze to wybór języka. Znam podstawy C++ i Pascala, który lepiej nada się w moim przypadku? Proszę bez komentarzy w stylu C++, bo to obecnie standard w branży IT. Jak już pisałem zależy mi na poznaniu podstaw i takich elementów języka które przydają się na tego typu konkursach i na tym na razie chce zakończyć poznawanie języka.

Po 2 to chciałbym prosić doświadczonych kolegów, które elementy C++/Pascala będą mi potrzebne na OI, oczywiście oprócz podstaw.

Jak pisałem, chce zająć się algorytmami, a nie bawić się w dogłębne poznawanie języka.

Po 3 na początek chce zająć się książką 'Podstawy algorytmów z przykładami w c++" Neapolitian, potem Cormena i coś o algorytmice i strukturach danych z WNT. Myślicie, że to dobry pomysł?

Co do c++ mam starą, 3-tomowa symfonie, jak już pytałem powyżej, warto przerabiać wszystko, czy wybrać przydatne tematy? Czy poza symfonią będę jeszcze potrzebował coś jeśli chodzi o język?

Liczę na waszą pomoc i pozdrawiam.
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

OI - proszę o sugestie

Post autor: matshadow »

zależy co rozumiesz przez podstawy Na OI liczy się głównie pomysł. Nawet nie znając jakichś struktur mając dobry pomysł jesteś w stanie rozwiązać zadanie. Ale co do algorytmów, nie obejdzie się bez poznania pewnej ilości struktur, więc na pewno powierzchowne opanowanie odpada, jak chcesz coś zdziałać w OI. Cormen dobra rzecz. Symfonia służy do podstaw, wg mnie w ogóle nieprzydatna w przygotowywaniu się do OI.
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

OI - proszę o sugestie

Post autor: Dumel »

co do języka to C++ ma przewage ktora jest STL
ODPOWIEDZ