Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Glorian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2009, o 22:35
Płeć: Mężczyzna

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: Glorian »

Witam... mam 13 lat i chodzę do I Gimnazjum
Uczę się programować w C++, i jak na razie, dość dobrze mi idzie, uczę się z książki pana Grębosza(Symfonia C++ Std).

W przyszłości oczywiście chciałbym zostać programistą, i w związku z tym, z matematyki chciałbym się także dokształcać teraz, w "domowym zaciszu".

I tutaj moje pytanie: Skąd brać dodatkowe, ciekawe(aczkolwiek nie zawsze ), potem na wyższym poziomie materiały, tak, żeby mi to naprawdę w programowaniu potrzebne było (np. wektory) i oczywiści, by taki "zielony" jak ja, mógł zrozumieć i naprawdę wziąć się za matmę porządnie.

Mile widziany kontakt na GG: 11490602

Z góry dziękuję
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: Dumel »

heh jakbym siebie słyszał sprzed 5 lat <sentyment>
generalnie mam taka rade żebyś nie poswiecal za duzo czasu na pisanie jakichs tam malo ambitnych programików typu kalkulator (albo tekstowych w stylu "podaj swoje imie:") czy coś w tym stylu - one są dobre przy nauce składni języka ale nie rozwijają od strony matematycznej (a programowanie to taka matematyka w zastosowaniach). po przeczytaniu 1-2 ksiazek z zakresu podstaw jezyka warto dac sobie z tym spokoj (czego ja kiedys niestety nie uczynilem) bo to bedziesz i tak rozwijal na studiach i zająć się dziedziną szerszą tj. algorytmiką (w tej dziedzinie kroluje "Wstęp do algorytmów" Cormena, ale w I gim bedzie raczej pod wzgledem matematycznym dla Ciebie zbyt trudny). Algorytmika nie jest prosta ale stanowi esencję informatyki. na początek radzilbym Ci z tej dziedziny poczytac troche o algorytmach sortujących (może Cie to zaciekawi), podstawowych strukturach danych (kopiec binarny, lista dwukierunkowa), programowaniu dynamicznym (nie grzeb w tym długo, ważne aby poznac narzedzia wspolczesnej informatyki) i troche o grafach (ale one mogą być nudne). troche praktyki mozna zdobyc na stronach: main.edu.pl i projecteuler.net.
oho troche sie chyba zapedzilem...
gdybys sie zainteresowal algorytmiką to z matematyki powinienes poczytac troche o:
indukcji matematycznej
kombinatoryce
rachunku prawdopodobienstwa
bo to sie w niej pojawia na kazdym kroku i nie przejmuj sie ze to sa zagadnienia z liceum bo dla chcacego nic trudnego
to na razie tyle (sorki ze troche chyba chaotycznie to napisalem) jak cos mi przyjdzie do glowy to dopisze
Pozdro
Dumel
gribby
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 1 sty 2009, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 13 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: gribby »

Cormen ciekawy, jak się coś rozumie z niego
na początek dobrym wstępem może być "Rzecz o istocie informatyki. Algorytmika" D. Harela. Choć może i to się wydawać początkowo zbyt ciężkie czy nudne, na poziomie gim/lo dobre jest: "Algorytmy, struktury danych i techniki programowania" Wróblewskiego (imo dobry wstęp do Cormena, dodatkowy kurs matmy równorzędnie z wróblewskim chyba jest koniecznością )
no i jeśli chodzi Ci o fajne zadania do próbowania swych sił w programowaniu+matma, to chyba najlepiej ćwicz zadania z OI (o jakimś królu na B... czy jakoś tak, już nawet nie pamiętam co robiłem w gim )

Obyś wytrwał w swoim postanowieniu (co do infy w przyszłości), lepiej nie zbliżaj się zbytnio do matmy czy fizyki ;p (i tu mały dylemat )
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: Szemek »

gribby pisze:(co do infy w przyszłości), lepiej nie zbliżaj się zbytnio do matmy czy fizyki ;p (i tu mały dylemat )
Lepiej jednak być za pan brat z matmą i fizyką - na pewno się przyda w mniejszym lub większym stopniu.
Do ćwiczenia osobiście polecam takie witryny jak spoj.pl, pl.spoj.pl (zajrzyj również pod link "Materiały"), opss.assecobs.pl, topcoder.com, (wspomniany wyżej) projecteuler.net
gribby
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 1 sty 2009, o 21:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 13 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: gribby »

Tak, dobrze jest być za pan brat z tymi dwoma naukami, byle by przez nie nie odejść od infy;)
Awatar użytkownika
wafello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 7 sty 2009, o 21:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Józefina
Pomógł: 6 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: wafello »

Skoro masz dużo wolnego czasu a lubisz programować - poleciłbym zapoznanie się z środowiskiem programistów gier - np. gamedev - jest tam poza gronem specjalistów w dziedzinie programowania sporo kursów i artykułów na tematy związane jak i z grami tak i z czystym programowaniem czy algorytmami.
Glorian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2009, o 22:35
Płeć: Mężczyzna

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: Glorian »

Heh, dzięki wam wszystkim za dobre porady, na pewno skorzystam.
Jeśli chodzi o same wiadomości z C++, to mam dobre ok. 720 stron podstaw i wiedzy o składni za sobą.
Samozaparcia do nauki tej pięknej sztuki mi nigdy nie zabraknie, co prawda na początku miałem trudności, ale przebrnąłem przez ten etap, w którym było nudno. Teraz jest tylko fun :P

--> Dumel

Teraz właśnie robię programy typowo matematyczne, ale nie jakieś bardziej użytkowe, tylko bardziej ćwiczeniowe, takie wyzwania małe, dla satysfakcji, i oczywiście, dla rozwinięcia logicznego myślenia matematycznego :wink:

--> gribby

"(co do infy w przyszłości), lepiej nie zbliżaj się zbytnio do matmy czy fizyki ;p (i tu mały dylemat ;) )"

Czuję, że nauczyciele i tak sami mnie zbliżą :P

--> Szemek

Tak tak, ćwiczę na spoju, mam 4 punkty na razie, ale jak na 13-latka to chyba dobrze, nie? :P

--> wafello

Znam gamedev'a, od niego zaczynałem, jednak po pewnym czasie na Symfonię się przerzuciłem, która jest o wiele bardziej intuicyjna, i piękna w prostocie - przynajmniej dla mnie, niektórzy wolą "Od zera do gier kodera".



Coś czuję że jeszcze długo będę miał dylemat nad wybraniem książki z algorytmami, skoro tyle osób różne książki poleca :wink:


Jeszcze tylko mam pytanie... może trochę amatorskie, ale...

Co jest konkretnie opisywane w książkach o algorytmach [tak, wiem, że algorytmy, tylko czy ich zastosowanie(tzn. tych już napisanych), czy nauka ich pisania, czy dobre sztuczki, czy jakieś sposoby, czy wszystko co wymieniłem?]?
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: matshadow »

Glorian pisze: Tak tak, ćwiczę na spoju, mam 4 punkty na razie, ale jak na 13-latka to chyba dobrze, nie?
Nie wiek ma znaczenie, tylko umiejętności
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: soku11 »

Ksiazka o algorytmach nie uczy ich konkretnej implementacji. Opisze ci jak ten algorytm dziala (czesto w pseudokodzie) + ewnetualnie jakis prosty przyklad zastosowania.

Pozdrawiam i powodzenia
Glorian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2009, o 22:35
Płeć: Mężczyzna

Młody CePlusPlusiarz, który chciałby się dokształcić...

Post autor: Glorian »

soku11 pisze:Ksiazka o algorytmach nie uczy ich konkretnej implementacji. Opisze ci jak ten algorytm dziala (czesto w pseudokodzie) + ewnetualnie jakis prosty przyklad zastosowania.

Pozdrawiam i powodzenia
Rozumiem.

A czy w książkach o algorytmach są jeszcze tłumaczone/przypominane przyziemne podstawy?
Jeśli nie, to nawet lepiej, będę się uczył tego(skupiał na tym) co trzeba

--> mathshadow

Oczywiście, ja też jestem tego zdania, ale niektórzy dopiero w późniejszym wieku zaczynają rozumieć, że trzeba dbać o przyszłość. Np. ja sam z całej mojej 30-osobowej klasy(licząc a i b) programuję.
Moi "koledzy", przynajmniej niektórzy, tylko w Tibię grają, i ich nie za bardzo interesuje, że te cyferki, czy te chodzące postacie to wyniki opracowania wektorów, zmiennych... nie chcę tu uchodzić za eksperta, ale naprawdę jest tak jak mówię.

Chociaż prawdą jest, przytoczę tu bardzo mądry cytat:
Zarówno 13-latek może mieć potencjał 30-latka, jak i 30-latek może zachowywać się jak 3-letni bachor.

Nie sugeruję że jestem tym pierwszym przykładem

Jednakże przyznaj, że większe wrażenie zrobiłby na Tobie fakt, iż grupa 11 - 13 latków napisała grę, która podbiła komputery wielu Polskich gieromaniaków, niż to, że grupa profesjonalnych programistów napisała program, który zmienił Europę
ODPOWIEDZ