Poczatek z PHP

fala19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2008, o 10:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Miasto
Pomógł: 1 raz

Poczatek z PHP

Post autor: fala19 »

Witam, chcialbym sie wziac za kurs PHP . Niby jest podobny do C++, jednak efekty pracy, skrypty mozna ujzrec dopiero na stronie, czyli trzeba go umiescic na serwerze..
Moje pytania:
-jest gdzies jakis darmowy serwer gdzie bez problemu moge wrzucac skrypty, by widziec gotwy wynik
- czy kod PHP musi byc umieszczony w kodzie HTML, by zadzialal skrypt na stronie, czy wsytarczy samo <?php ?> oraz w jakim rozszerzeniu zapisac plik: .html czy .php??

Z góry dzieki
matshadow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 941
Rejestracja: 17 gru 2007, o 21:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kingdom Hearts
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 222 razy

Poczatek z PHP

Post autor: matshadow »

Serwerów jest w cholerę, wystarczy wpisać w google free hosting php.

Kod: Zaznacz cały

http://www.free-webhosts.com/webhosting-01.php

Co do drugiego pytania, imho kod php nie musi być umieszczony w kodzie HTML, ale z reguły jest Możesz wpisać ręcznie

Kod: Zaznacz cały

<html><body><?php kod php ?></body></html>
a możesz też dać

Kod: Zaznacz cały

<?php echo "<html><body>kod php</body></html>" ?>
ale wtedy musi być rozszerzenie .php. Kod php może być zarówno w pliku.html jak i w pliku.php
abc666

Poczatek z PHP

Post autor: abc666 »

matshadow pisze:ale wtedy musi być rozszerzenie .php. Kod php może być zarówno w pliku.html jak i w pliku.php
to oczywiście zależy od ustawień serwera

fala19, najlepiej jeśli zainstalujesz sobie serwer na domowym komputerze, inaczej będziesz musiał co chwile wgrywać pliki
fala19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2008, o 10:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Miasto
Pomógł: 1 raz

Poczatek z PHP

Post autor: fala19 »

jak zainstalowac taki serwer?? :>
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Poczatek z PHP

Post autor: spajder »

trza apache postawić, dodać php a dobrze i jakąś bazę danych. Tu masz opisane:
Najarany
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 sty 2009, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pl.
Podziękował: 3 razy

Poczatek z PHP

Post autor: Najarany »

Fala19 - ściągnij i zainstaluj WebServa. Zawiera on w sobie PHP w wersji 5 (+ phpmyadmin), apache i ogólnie cały zestaw. Wszelkie pliki będziesz wrzucał do jednego katalogu, a twym serwerem będzie właśnie twój komp - czyli domyślnie localhost.

Później obczaj php.rk.edu.pl - jest świetne, zaczerpnąłem stamtąd wiele ciekawych informacji. Dalej wygogluj sobie jakieś kursy i chłoń php.

Co do wyglądu pliku - przykładowo plik test.php mógłby zawierać kod:

Kod: Zaznacz cały

<?php
echo 'smieszne';
?>
Powyższy kod otwarty w przeglądarce (na komputerze który ma zainstalowany php) wyświetli napis smieszne.

Gdybyś miał jakieś pytania - pisz śmiało, też się dopiero uczę. :)
Pzdr.
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Poczatek z PHP

Post autor: spajder »

osobiście nie radzę... jak się samemu skonfiguruje i jeszcze poogląda pliki konfiguracyjne to można się sporo fajnych rzeczy nauczyć
w sumie sam najpierw zainstalowałem xampaa na linuxie i krasnala na win.. ale potem po reinstalce normalnie zainstalowałem :d
Najarany
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 11 sty 2009, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pl.
Podziękował: 3 razy

Poczatek z PHP

Post autor: Najarany »

Spajderze - jak się mało potrafi, to ręczne konfigurowanie na niewiele userowi się przyda - skoro nawet nie zna podstaw składni...
Krasnal jest strasznie niestabilny i ogólnie nie przypadł mi do gustu. A więc - XAMPP albo WebServ.

PS. Radzę zacząć używać znaki interpunkcyjne oraz rozpoczynać zdanie wielką literą...
fala19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2008, o 10:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Miasto
Pomógł: 1 raz

Poczatek z PHP

Post autor: fala19 »

dzieki za radę, chociaz już wczensiej zainstalowalem WampSerwer, cos jak WebServer, wrzucam skrypty do folderu i po wpisaniu

Kod: Zaznacz cały

http://localhost/
mam wszytsko co mi potrzebne , na razie nei chce sie bawić w konfiguracje spajder na to przyjdzie czas, teraz musze opanowac wszlekie podstawy .. dzięki
ODPOWIEDZ