Tarcie

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
MagC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Tarcie

Post autor: MagC »

witam, orłem z fizyki nigdy nie byłam, aczkolwiek jakoś dawałam rade. no, ale tu się zatrzymuje ponieważ mam (jak dla mnie) dość skomplikowaną pracę domową:

wyznacz współczynnik tarcia statycznego (rysunek, doświadczenie, dokładny opis, uzasadnienie).

bardzo proszę Was o pomoc albo przynajmniej o jakieś wskazówki dotyczące tej pracy gdyz naprawdę nie mam pojęcia "z czym to się je"

z góry dziękuje
Nocarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połchowo

Tarcie

Post autor: Nocarz »

Współczynnik tarcia statycznego możesz wyznaczyć np za pomocą równi pochyłej o zmiennym kącie nachylenia. Umieszczasz jakiś przedmiot na równi po czym zwiekszasz kat nachylenia do momentu w ktorym przedmiot zacznie sie zsuwać. Dla tego kąta możesz zapisać:
siła zsuwająca = sile tarcia
\(\displaystyle{ Qsin =fQcos }\)
\(\displaystyle{ f=tg }\)

Mozesz tez wyznaczyć współczynnik tarcia np ciągnąc klocek za pomocą siłomierza po poziomej powierzchni i odczytać siłę dla której klocek zaczyna sie poruszać, za pomocą ciężarków połączonych bloczkami itp
MagC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Tarcie

Post autor: MagC »

aha, no ja już wykonałam pomiary itp i nie wiem tylko jak obliczyć niepewność pomiaru. mam:

- k = 0,42 0,43 0,44 0,44 0,46
- h (wysokość równi) = 7,8 7,9 8 8,1 8,4
- b (druga przyprostokątna równi) = 18,42 18,37 18,33 18,29 18,15

różne wzory mi znajomi podają i gubię się już kompletnie
Nocarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połchowo

Tarcie

Post autor: Nocarz »

Najprostszy sposób to dodanie do siebie błędów względnych (błedy które podaje sie w % obliczonej wartości). Wyglądałoby to tak:
\(\displaystyle{ \frac{\delta f}{f}= \frac{\delta h}{h}+\frac{\delta b}{b}}\)
\(\displaystyle{ \delta f,\delta h, \delta b}\) to wartości bezwzględne błędów
MagC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Tarcie

Post autor: MagC »

Nocarz pisze:Najprostszy sposób to dodanie do siebie błędów względnych (błedy które podaje sie w % obliczonej wartości). Wyglądałoby to tak:
\(\displaystyle{ \frac{\delta f}{f}= \frac{\delta h}{h}+\frac{\delta b}{b}}\)
\(\displaystyle{ \delta f,\delta h, \delta b}\) to wartości bezwzględne błędów
ciut mi objaśnij o co chodzi z tymi %
Nocarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połchowo

Tarcie

Post autor: Nocarz »

Współczynnik tarcia jest zależny od dwóch mierzonych niezależnie wielkości (wysokości równi i długości podstawy b). Musisz ocenić niepewność pomiaru tych wielkości co zależy od sposobu pomiaru. Zakładam, że mierzyłaś je linijką więc możesz przyjąć niepewność pomiaru co do podziałki na skali ( 1mm) lub więcej, zależy jak dokładne pomiary wykonałaś. Więc błędy względne pomiaru tych wartości wyniosą:
\(\displaystyle{ \frac{\delta h}{h}= \frac{niepewnosc;pomiaru}{wartosc;zmierzona}= a}\)
\(\displaystyle{ \frac{\delta b}{b}= \frac{niepewnosc;pomiaru}{wartosc;zmierzona}=b}\)
A niepewność wyznaczenia współczynnika tarcia to
\(\displaystyle{ \frac{\delta f}{f}=\frac{\delta h}{h}+\frac{\delta b}{b}=a+b}\)

a i b podaje się w procentach;

Mozesz tez wyznaczyć niepewność bezwzględną \(\displaystyle{ \delta f}\) i wtedy wynik przedstawisz jako: \(\displaystyle{ f \frac{+}{-} \delta f}\)

Mam nadzieję, że tym razem jest to bardziej zrozumiale
MagC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 17:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Tarcie

Post autor: MagC »

i wtedy ta wartością zmierzoną jest średnia arytmetyczna tych wszystkich wyników, czy obojętnie który?
Nocarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Połchowo

Tarcie

Post autor: Nocarz »

Wartością zmierzoną jest średnia arytmetyczna wszystkich wyników
ODPOWIEDZ