Toczenie z poślizgiem

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
SZQ_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 gru 2021, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 11 razy

Toczenie z poślizgiem

Post autor: SZQ_ »

Obliczyć przyspieszenie osi oraz przyspieszenie kątowe walca o promieniu \(\displaystyle{ R}\), toczącego się po równi nachylonej pod kątem spełniającym warunek \(\displaystyle{ \tg\alpha = 4μ}\), gdzie \(\displaystyle{ μ}\) — współczynnik tarcia walca o powierzchnię równi. Przyspieszenie ziemskie wynosi \(\displaystyle{ g}\). Uwaga: dla tej wartości kąta nachylenia równi walec stacza się z niej z poślizgiem.

Udało mi się obliczyć przyspieszenie. Wyszło \(\displaystyle{ a=\frac{3}{4} g\sin\alpha}\). Problem pojawia się z faktem, że jest poślizg, bo wtedy wzór \(\displaystyle{ \varepsilon=\frac{a}{R}}\) już nie ma zastosowania. Co dalej?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Toczenie z poślizgiem

Post autor: AiDi »

Ruchem obrotowym rządzi II zasada dynamiki ruchu obrotowego. Jedyny niezerowy moment siły względem środka masy, to moment siły tarcia kinetycznego. Różnica w stosunku do braku poślizgu polega na tym, że wtedy mamy do czynienia z momentem tarcia statycznego, które jest niewiadomą. Dlatego potrzebujesz trzeciego równania. Natomiast tarcie kinetyczne ma konkretny wzór, dlatego nie potrzebujesz trzeciego równania.
SZQ_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 gru 2021, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 11 razy

Re: Toczenie z poślizgiem

Post autor: SZQ_ »

AiDi pisze: 8 gru 2021, o 11:25 Ruchem obrotowym rządzi II zasada dynamiki ruchu obrotowego. Jedyny niezerowy moment siły względem środka masy, to moment siły tarcia kinetycznego. Różnica w stosunku do braku poślizgu polega na tym, że wtedy mamy do czynienia z momentem tarcia statycznego, które jest niewiadomą. Dlatego potrzebujesz trzeciego równania. Natomiast tarcie kinetyczne ma konkretny wzór, dlatego nie potrzebujesz trzeciego równania.
Wszystko jasne, dziękuję.
ODPOWIEDZ