Na stole znajdują się dwa ciała o jednakowych masach

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
SZQ_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 gru 2021, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 11 razy

Na stole znajdują się dwa ciała o jednakowych masach

Post autor: SZQ_ »

Na stole znajdują się dwa ciała o jednakowych masach \(\displaystyle{ m}\) każde, połączone nitką. Współczynnik tarcia ciał o stół wynosi \(\displaystyle{ \mu}\). Trzecie ciało o identycznej masie jest zawieszone na przerzuconej przez lekki krążek nitce, zamocowanej do drugiego ciała. Wyznacz przyspieszenie układu ciał i siły naciągu nici. Przyspieszenie ziemskie jest równe \(\displaystyle{ g}\).

W odpowiedziach do zadania jest \(\displaystyle{ N_{1}}\) i \(\displaystyle{ N_{2}}\), co mnie bardzo myli, bo wydaje mi się, że będą tylko naciągi o tych samych wartościach.

W dodatku - nie mamy podane czy to jest tarcie statyczne czy kinetyczne, w związku z tym czy możemy stwierdzić, że układ w ogóle ma jakieś przyspieszenie?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Na stole znajdują się dwa ciała o jednakowych masach

Post autor: AiDi »

Masz dwie nitki więc dwa różne naciągi. Odnośnie tarcia - skoro masz obliczyć przyspieszenie to dane muszą spełniać taki warunek, że ten ruch ma być możliwy. Możesz nawet sprawdzić jaki to warunek. Współczynnik tarcia jest zatem współczynnikiem tarcia kinetycznego.
SZQ_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 gru 2021, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
wiek: 18
Podziękował: 11 razy

Re: Na stole znajdują się dwa ciała o jednakowych masach

Post autor: SZQ_ »

Ciągle myślałem, że naciąg jest tylko zależny od masy i przez to, że masa jest równa dla każdego z trzech ciał, to wnioskowałem, że naciągi przecież też muszą być równe.

Rozumiem jednak teraz, że naciąg, to nie np. tarcie i stąd udało mi się rozwiązać zadanie. Dziękuję.
ODPOWIEDZ