Ostatnie pytanie o pchanie i nacisk

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
lampka1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 18:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Piła

Ostatnie pytanie o pchanie i nacisk

Post autor: lampka1 »

W poprzednim watku juz sie rozpisalam za duzo, a mam jeszcze jedno krotkie pytanie odn. obrotu walca a predkosci i sily docisku.
Czy najechanie walcem z duza predkoscia na przedmiot nacisnie / docisnie do podloza / zgniecie go mocniej, niz najechanie powoli?

Jesli tak, to popychanie przedmiotu, ktory lekko jest walcem również dociskany do podloza od gory z wieksza predkoscia rowniez mocniej go dociska i powoduje wieksze tarcie?

Dodano po 16 godzinach 28 minutach 3 sekundach:
Tak mi sie zdaje, ze w przypadku jedynie momentu najechania - uderzenia od gory walcem w przeszkode ma znaczenie predkosc i generuje większy nacisk. Natomiast w momencie popychania juz tego przedmiotu - od gory moze jedynie sie slizgac / zachaczyc i pchać nieobracajac sie lub przeskakiwac na wypustkach walca, zatem to juz nie generuje sily docisku - nawet przy szybkim i gwaltownym obrocie. Czy mam racje?

Odskakiwac bedzie ciagle w tym samym momencie, wiec nawet przy szybkim obracaniu bedzie tylko szybciej (mocniej) odskakiwac

Natomiast w takiej sytuacji gdzie mamy miekkie podloze i walec powoli najedzie na przedmiot w ten sposob, ze kolem lub wypustka na nim zachaczy przedmiot od gory, obroci go lekko i wowczas popycha, to kiedy najedzie tak gwaltownie - wcisnie przedmiot w miekkie podloze i moze na niego najechac. W takiej sytuacji gdzie mamy miekkie podloze predkosc nacisku od gory ma znaczenie. Prosze o poprawienie, jesli sie myle.

Dodano po 3 godzinach 23 minutach 20 sekundach:
Dowiedzialam sie w miedzy czasie, ze na miękkim podlozu kazde najechanie na przedmiot z wieksza predkoscia lub gwaltownie - wcisnie bardziej w podloze. Ale tylko najechanie od gory, np. popychanie przez odskakiwanie. Lub po prostu najechanie. Na twardym tez jak najedzie od gory choc troche docisnie mocniej, ale na twardym nie odskakuje raczej
ODPOWIEDZ