Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
ercre

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: ercre »

Dokładnie wykonany pocisk karabinowy wylatujący z lufy nagwintowanej podobno skręca w prawo jeśli wiruje "w prawo" i skręca w lewo jeśli wiruje "w lewo".Jakie jest wyjaśnienie tego zjawiska,czy opór powietrza ma jakiekolwiek w tym znaczenie?I czy tak na pewno jest?To wymaga wyjaśnienia.
DJBOSS666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 mar 2005, o 02:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WAWA

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: DJBOSS666 »

jezeli pocisk nie jest w jakis sposob znieksztalcony, jest idealnie spiczasty. To moim zdaniem nawet ruch wiroey w prawa czy lewa strone nie spowoduje jego zboczenia z toru w lewa badz prawa strone, poniewaz czasteczki powietrza nie maja powierzchnie, zaryzowania czy cos o co by mogly sie zachaczyc i tym samym spowodowac jakies zwolnienie bodz przyspieszenie na przeciwleglych sciankach pocisku. Wiec idealny pocisk jak go sie poreci w czasie swojego lotu to nie skreci w lego czy w prawo. To tak samo jak ze statkiem kosmiczny ktory kreci sie w prozni. Krecac sie w prozni nie zmieni swojego kierynku lotu.

PS: tak mi sie wydaje jak na profil Biologiczno - chemiczny ze udowodnieniem tej teori jest I zasada dynamiki (moge sie myslic) poniewaz jezeli na cialo nie dziala zadna sila lub sily rownowaza sie to cialo porusza sie ruchem jednostajnym badz pozostaje w spoczynku, w naszym przypadku mamy tylko sile oporu ktora mozna pominac bo dziala caly czas tak samo na pocisk i nie spowoduje jego zboczenia z toru !


Pozdrawiam

DJBOSS666
sawek84
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 2 sty 2005, o 23:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: w-ch

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: sawek84 »

pocisk istotnie skręca w prawo lub w lewo, lecz nie zalezy to (przynajmniej gdy przyjmiemy brak tarcia) od tego w ktora strone sie obraca.
dzieje sie tak dla tego, ze na pocisk dziala sila Coriolisa zwiazana z ruchem obrotowym Ziemi. to czy pocisk skreca w prawo czy w lewo zalezy od tego, na ktorej polkuli (polnocnej czy poludniowej) odbywa sie jego lot.
wydaje mi sie, ze na polkuli polnocnej pocisk skreca w prawo, a na polkuli poludniowej w lewo (tzn. na polkuli N w strone bieguna N, a na polkuli S w strone bieguna S).
wojteka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 18 wrz 2004, o 22:25

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: wojteka »

e czy to nie jest czasem pytanie dotyczace turnieju mldocyh fizyków?? problem numer 12. Wirowanie piłek. wirowanie wplywa i to znacznie na tor lepiej to widac w płynach ow iekszej gestosci niz powietrze.
droopy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 335
Rejestracja: 21 sty 2005, o 13:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław / Suchedniów
Pomógł: 2 razy

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: droopy »

ale piłki wirują wokół innej osi - położonej prostopadle to kierunku ruchu, co zmienia tor ponieważ prędkość powierzchni piłki względem powietrza jest inna po obu stronach piłki, ale gdy oś obrotu jest równoległa do kierunku ruchu takie zjawisko nie zachodzi...
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: Undre »

myślę że nad tym nie ma sie co zastanawiać jeżeli rozważamy normalne warunki - po powiedzmy że strzelasz do kogoś z odległości dajmy na to kilometra ( snajperka czy coś ). Pocisk ma swoją masę wylatuje z lufy z określoną i to dużą prędkością, powietrze jako ośrodek tarciem sie specjalnie nie charakteryzuje - jak dla mnie skręt pod wpływem tarcia odpada. Z drugiej strony Coriolis to chyba za mocna moneta do rozważań bo na lekcjach rozważa się przeważnie samoloty lecące z Londynu do Nowego Yorku czy coś ... pocisk swą drogę pokona najwyżej w pare senukd - przez ten czas ziemia mocno sie nie obróci. Oba zjawiska ja bym rozważył zatem jako zaniedbywalne - tak samo jak ostatnio na fizyce mieliśmy mowe na temat tego że słońce działa na ziemię z obu stron z jednakową siłą ( odnośnie pływów ) ponieważ średnica ziemii wynosi około 13 tys kilometrów zaś odległość słońca od ziemi to przecież 8 min i 20 sekund lotu światła w próżni więc nie warto sie tym przejmować.
droopy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 335
Rejestracja: 21 sty 2005, o 13:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław / Suchedniów
Pomógł: 2 razy

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: droopy »

no ja akurat na geografi miałem właśnie o sile Coriolosa i facetka powiedziała, że jest to na tyle durza siła, że pociski balistyczne które mogą przelecieć kilka-kilkanaście km mogą zboczyć z toru o kilkanaście-kilkadziesiąd metrów, więc jest to sporo....
gnicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 507
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 18:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: ???

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: gnicz »

Efekt Magnusa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

Jakie jest wyjaśnienie bocznej derywacji pocisku?

Post autor: Undre »

droopy pisze:no ja akurat na geografi miałem właśnie o sile Coriolosa i facetka powiedziała, że jest to na tyle durza siła, że pociski balistyczne które mogą przelecieć kilka-kilkanaście km mogą zboczyć z toru o kilkanaście-kilkadziesiąd metrów, więc jest to sporo....
no okej ale napisał "pocisk karabinowy" , to chyba lekka różnica
ODPOWIEDZ