Pytanie o sile i nacisk przykl silowanie sie

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
lampka1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 kwie 2019, o 18:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Piła

Pytanie o sile i nacisk przykl silowanie sie

Post autor: lampka1 »

Witajcie, mam pytanie w temacie ruchu.
Jezeli sila rownowazaca sie jest to sila dzialania dwoch cial w przeciwnym zwrocie i wynosi ona zero - oznacza, ze kiedy dwie osoby ciagna mnie za rece w obie strony to na mnie dziala sila rowna 0? To samo dotyczy jesli dwie osoby beda naraz mnie popychaly z dwoch stron.
Jezeli dwa ciala napieraja na siebie (bez ciala po srodku) z ta sama sila wzajemnie (np "silowanie sie" na rece) = jaka sile uzyskujemy i jaka sila dziala na nasza reke? Z fizyki wynika, ze sila zrownowazy sie czyli wyniesie 0.
ALE przeciez oprocz mojego nacisku na reke przeciwnika, jego zaparcia sie dochodzi rowniez jego nacisk na moja reke. Wiec jesli napieramy z ta sama sila, oznacza to ze na moja reke bedzie oddzialywal podwojny nacisk moj i jego, prawda? Czyli. Przy pchaniu sciany na mojanreke dziala tylko nacisk wywolany moim pchaniem, a na reke w przypadku silowania sie podwojny moj i przeciwnika? Jak to w fizyce wyrazic skoro sila rownowazy sie i jest rowna 0 bo nie ma ruchu a jednak odczuwamy wtedy podwojnie nacisk?

Drugie pytanie przy okazji zeby nie zakladac stu tematow - siedzac na desce na sznurkach ala hustawka ktora ktos trzyma naciskamy z dana sila na siedzenie, w momencie gdy ten ktos nas na niej podnosi musi uzyc wiekszej sily. Czy my napieramy nadal z ta sama sila czy wieksza?
ODPOWIEDZ